Gdzie najłatwiej o pracę? Dominuje pięć branż
Portal GoldenLine przygotował analizę, z której wynika, że największe szanse na pracę od ręki mają przedstawiciele pięciu sektorów.
29.09.2015 | aktual.: 29.09.2015 08:28
W jakich branżach i w którym województwie znajdziesz najszybciej zatrudnienie? Kogo i z jakimi kwalifikacjami szukają pracodawcy? Portal GoldenLine przygotował analizę, z której wynika, że największe szanse na pracę od ręki mają przedstawiciele pięciu branż.* *
Od początku roku pracowników szukano najczęściej w pięciu sektorach: IT, handlu, marketingu, finansach i HR. W każdym z nich w pierwszej kolejności szukano przedstawicieli handlowych. Co ciekawe, w branży marketingowej handlowców szukano aż w 47 proc. przypadków spośród wszystkich szukanych stanowisk. Najrzadziej, choć także często, w branży finansowej (15 proc.).
Najbardziej aktywne pod kątem szukania pracowników były województwa: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie, małopolskie, dolnośląskie, łódzkie i pomorskie. Wśród nich handlowców najczęściej szukano w śląskim (22 proc. wszystkich szukanych specjalności), a najrzadziej w łódzkim (12 proc.).
Od przedstawicieli handlowych oczekuje się znajomości języków obcych. Aż 44 proc. rekruterów szukało na to stanowiska osób z dobra znajomością języka angielskiego oraz 16 proc. ze znajomością biegłą i 10 proc. z podstawową. Handlowców z biegłym językiem niemieckim z kolei szukał co dziesiąty poszukujący pracownika. **
Kierownikiem być
We wszystkich branżach szukano też managerów średniego szczebla. Najwięcej kierowników szukano w branży finansowej 18 proc., a najmniej w marketingowej 4 proc. Wśród województw dominowały małopolskie i łódzkie – po 8 proc. Od managerów pracodawcy oczekują znajomości języka angielskiego w większości przypadków na poziomie dobrym (44 proc.) lub biegłym (28 proc.). Pracownika na stanowisko kierownicze z dobrą znajomością języka niemieckiego szukało 9 proc. rekruterów.
Zdolności analityczne
Pracowników działów analiz także szukały wszystkie wymienione wyżej branże. W tym zakresie dominowały: finansowa (7 proc.) i IT (5 proc.). Analityków najbardziej potrzeba w województwie mazowieckim (7 proc.), a oczekuje się od nich znajomości języka angielskiego na poziomie dobrym (w 47 proc. przypadków) lub biegłym (32 proc.). Rzadziej rekruterzy szukali na to stanowisko osób znających niemiecki lub francuski.