Umowa o pracę: na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia?

Umowa o pracę ma mieć formę pisemną, a jeśli nie została tak zawarta, pracownik przed podjęciem pracy musi otrzymać na piśmie potwierdzenie jej warunków - zakłada rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajął się Sejm.

Umowa o pracę: na piśmie, przed podjęciem zatrudnienia?
StartupStockPhotos/CC0 Public Domain/pixabay

31.03.2016 | aktual.: 31.03.2016 16:36

Wszystkie kluby podczas czwartkowego posiedzenia opowiedziały się za dalszymi pracami nad proponowanymi zmianami. Projekt trafi do sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podkreślał tego dnia w Sejmie, że nowelizacja nie wyeliminuje całkowicie szarej strefy w zatrudnieniu, ale sprawi, iż powinna się ona zmniejszyć. "Inspekcja kontroluje w kraju 10 proc. zakładów. Jeśli w tej liczbie jest 20 proc. nieprawidłowości dotyczących umowy o pracę, to skala problemu liczbowo jest bardzo duża" - podkreślił.

Zaznaczył, że resort przygotowuje się do powołania nowej komisji kodyfikacyjnej prawa pracy i ma ambicję przyjąć nowy Kodeks pracy do końca obecnej kadencji. Będzie ona bazowała na pracach poprzedniej komisji, która pracowała poprzednie cztery lata - zapewnił.

Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

Obecnie, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie PIP tzw. "syndrom pierwszej dniówki" to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Przygotowany w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej projekt zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej - obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy. Projekt przewiduje też sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna.

Nowe zapisy projektowanej nowelizacji miałby wejść w życie sześć tygodni po opublikowaniu.

Źródło artykułu:PAP
szara strefakodeks pracysejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)