Trwa ładowanie...

1,5 mld zł na inwestycje KHW w I półroczu

Od stycznia do lipca 2009 r. nakłady inwestycyjne Katowickiego Holdingu Węglowego na przygotowanie nowych pokładów wydobywczych oraz na poprawę bezpieczeństwa pracy górników przekroczyły 1,5 mld zł i były o 600 mln zł większe niż w analogicznym okresie ub.r. - powiedział w czwartek w Sejmie wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

1,5 mld zł na inwestycje KHW w I półroczuŹródło: Jupiterimages
d1riu3d
d1riu3d

Pawlak odpowiadał na pytanie posła Grzegorza Tobiszewskiego (PiS) dotyczące nakładów na zwiększenie wydobycia i poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach. Wicepremier wyjaśnił, że spółki węglowe, za akceptacją Ministerstwa Gospodarki, "przeznaczają pieniądze na stworzenie nowych możliwości wydobycia oraz poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, niezależnie od środków budżetowych".

_ Wskaźnik natężenia robót przygotowawczych w 2009 r. osiągnął poziom niespotykany w ciągu ostatnich 10 lat, tzn. przekroczył 5,1 m na 1000 ton wydobycia. W przypadku KHG wyniósł on 6,5 m na 1000 ton wydobycia _ - powiedział Pawlak. Dodał, że pozwala to na odtwarzanie potencjału wydobywczego, co było niemożliwe w ciągu poprzednich 10 lat.

Jak wyjaśnił wicepremier, największe nakłady dotyczyły zakupu maszyn, urządzeń oraz wyrobisk górniczych. Inwestycje były finansowane przede wszystkim ze środków własnych spółek oraz w formie leasingu, w przypadku KHW również poprzez emisję obligacji.

Jeżeli chodzi o wydatki na bezpieczeństwo i higienę pracy, to Pawlak podkreślił, że "spółki przeznaczały w tym zakresie większe środki niż w latach poprzednich; odbywało się to kosztem pogorszenia płynności finansowej, ale zarządy w tym zakresie podejmowały w sposób świadomy i odpowiedzialny decyzje, aby nie wywoływać zagrożenia w obszarze bezpieczeństwa".

d1riu3d

Posłanka PiS Izabela Kloc przypomniała, że jej partia w styczniu ubiegłego roku złożyła projekt w sprawie udzielenia wdowom po górnikach zmarłych w kopalniach rent na wzór przepisów dotyczących rent dla wdów po żołnierzach. Jak poinformowała, projekt znalazł się w komisji polityki społecznej i w grudniu będzie rozpatrywany.

Wicepremier, odnosząc się do pomocy dla rodzin górniczych, powiedział, że wszystkie rodziny górników zmarłych w Rudzie są zabezpieczone także dzięki ubezpieczeniu wypadkowemu, które wykupiła KHW.

_ Jeśli chodzi o pomoc dla rodzin poszkodowanych górników, którzy polegli w wypadkach, nie tylko w tej katastrofie, to chcę podkreślić, że spółki węglowe angażują się w bezpośrednią pomoc _ - powiedział Pawlak. Przypomniał, że w poniedziałek premier Donald Tusk podjął decyzję o podpisaniu specjalnego rozporządzenia o przeznaczeniu odpowiednich środków na odszkodowania. Wicepremier dodał, że spółki mają poczucie odpowiedzialności za cały przemysł i otoczenie, w tym za wsparcie dla instytucji ochrony zdrowia, które uczestniczą w ratowaniu zdrowia górników, np. centrum leczenia oparzeń w Siemianowicach.

Pawlak powiedział, że Komisja Europejska akceptuje pomoc publiczną do 800 mln zł na inwestycje przygotowawcze w górnictwie. Jego zdaniem, wsparcie to "niewątpliwie pomogłoby w płynności spółek".

d1riu3d

_ Przypuszczam, że z punktu widzenia budżetu byłoby to nawet realne, ponieważ spółki w momencie poprawy płynności wykazałyby zysk netto, a więc częściowo poprzez dywidendę Skarb Państwa i budżet odzyskałby część środków, a część środków wróciłaby w postaci różnego rodzaju podatków _ - podkreślił.

Zapowiedział, że w tym roku Ministerstwo Gospodarki będzie taki wniosek przedstawiało Ministrowi Finansów. _ Mam nadzieję, że w tym roku, biorąc też po uwagę zjawiska kryzysowe i perspektywę przyszłego roku minister finansów będzie z większą otwartością podchodził do takich wniosków _ - dodał.

Pawlak podkreślił, że węgiel jest kluczowy jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Polski, która jest w znacznie mniejszym stopniu uzależniona od importu surowców energetycznych niż reszta Europy.

d1riu3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1riu3d