Trwa ładowanie...

1,2 mln Polaków musi wymienić w tym roku dowód osobisty. Nie warto zaspać, bo grożą wysokie kary

Aż 1,2 mln Polaków ma nieaktualny dowód osobisty i musi go wymienić jeszcze w tym roku. Posługiwanie się starym dowodem to nie tylko kłopoty z załatwieniem różnych formalności, ale także groźba wysokiej grzywny.

1,2 mln Polaków musi wymienić w tym roku dowód osobisty. Nie warto zaspać, bo grożą wysokie karyŹródło: Fotolia
d3pi83c
d3pi83c

Jak pisze Gazeta.pl, w zeszłym roku dowód powinien zostać wymieniony w przypadku 4,7 mln obywateli, ale z danych MSWiA wynika, że aż 870 tys. osób nie odebrało nowego dokumentu.

W zeszłym roku ważność straciły dowody osobiste wydane w 2007 roku. To właśnie wtedy plastikowe dokumenty tożsamości ostatecznie wyparły tradycyjne zielone książeczki.

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, w tym roku wymienić lub wyrobić dowód osobisty musi 1,2 mln Polaków. Resort zachęca do składania wniosków przez internet i wskazuje, że na taki krok zdecydowało się już 100 tys. osób.

Aby skorzystać z elektronicznego formularza, należy wejść na portal Obywatel.gov.pl. Tam należy kliknąć w baner dotyczący wymiany dowodu i zalogować się tzw. profilem zaufanym. Jest on niezbędny do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód.

d3pi83c

Z wymianą dowodu lepiej nie zwlekać, bo można przez to narobić sobie sporo kłopotów. "Przeterminowany dowód stanie na przeszkodzie w załatwieniu spraw urzędowych, w złożeniu wniosku o kredyt czy też w realizacji wyjazdu za granicę" - ostrzega Biuro Informacji Kredytowej.

To jeszcze nic w porównaniu z karą, którą można otrzymać za brak ważnego dowodu. Za niedopatrzenie i brak ważnego dowodu grozi kara grzywny nawet w wysokości 5 tys. zł.

d3pi83c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pi83c