Trwa ładowanie...
duqau3y

129 osób w programie dobrowolnych odejść w Tauronie Wydobycie

Łącznie 129 pracowników spółki Tauron Wydobycie skorzysta z uruchomionego w sierpniu br. programu dobrowolnych odejść - podało w poniedziałek biuro prasowe grupy Tauron.

Share
duqau3y

Według danych koncernu na początku 2016 r. zatrudnienie w dwóch kopalniach Tauronu Wydobycie (Janina w Libiążu, Sobieski w Jaworznie) ma nieznacznie przekroczyć 5,5 tys. osób. Obecnie w spółce pracuje 5621 pracowników.

Adresowany głównie do pracowników w wieku przedemerytalnym program dobrowolnych odejść obowiązywał od 9 sierpnia do 15 października. Chętni mogli wnioskować o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, za co przysługuje świadczenie w wysokości uzależnionej od daty nabycia uprawnień emerytalnych i terminu złożenia wniosku. Do programu przystąpić mogli też pozostali pracownicy, dla których przewidziano jednorazowe świadczenia.

Ostatecznie do programu zgłosiło się 65 pracowników, którzy nabywają uprawnienia emerytalne w latach 2016-2019 oraz 64 pracowników nabywających uprawnienia emerytalne po 2019 r.

duqau3y

Celem tego przedsięwzięcia była optymalizacja zatrudnienia w spółce i poprawa jej efektywności. "Program przyczyni się do ograniczenia kosztów pracy przy jednoczesnym zachowaniu spokoju społecznego i utrzymaniu pozytywnego wizerunku Tauron Wydobycie jako solidnego pracodawcy" - wskazał prezes spółki Łukasz Brzózka.

W poprzednich latach grupa Tauron prowadziła już programy dobrowolnych odejść w innych swoich segmentach, m.in.: Dystrybucja, Wytwarzanie, Ciepło i Obsługa Klienta. W połowie ub. roku władze grupy informując o realizacji obecnego programu oszczędności na lata 2013/15 podały, że w następstwie tych działań z grupy odeszło do tamtego czasu ok. 1 tys. pracowników.

W maju br. koncern szacował, że program poprawy efektywności na lata 2013-15 zakończyć się może oszczędnościami rzędu 1,1 mld zł, oraz że w okresie 2013-15 na restrukturyzację zatrudnienia przypadnie 73 proc. oszczędności, a 27 proc. na inne inicjatywy.

W czwartkowej rozmowie z PAP prezes Tauronu Jerzy Kurella wskazywał, że program poprawy efektywności, który kończy się w grudniu br., wykonano w ponad 120 proc. Obecnie trwają prace nad kolejnym programem poprawy efektywności; niebawem mają zostać ogłoszone jego szczegóły.

Spółka Tauron Wydobycie należy w 100 proc. do grupy Tauron; skupia dwa zakłady górnicze: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. W 2014 r. grupa Tauron wyprodukowała 5,4 mln ton węgla handlowego. Obecnie kopalnie skupione w grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo.

duqau3y

Podziel się opinią

Share
duqau3y
duqau3y