Trwa ładowanie...
d1raq0u

Tauron

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Tauron Polska Energia

Tauron to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem węgla oraz produkcją energii cieplnej i elektrycznej. Jest to druga pod względem wielkości spółka energetyczna na terenie Polski.

Opis

Tauron Polska Energia S.A. działa od 6 grudnia 2006 roku w ramach Grupy Tauron o kapitale własnym wynoszącym ok. 18 mld zł. Spółka dostarcza energię do 5,5 mln osób, w jej dyspozycji znajduje się 29 proc. polskich pokładów węgla kamiennego przeznaczonych na użytek w branży energetycznej.

Jedynym przedsiębiorstwem w Polsce o większym zasięgu jest Polska Grupa Energetyczna (PGE). Tauron stanowi również jedną z największych spółek branży energetycznej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Działalność

Obszary działalności Tauron Polska Energia S.A. obejmują wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego na terenie Polski, wytwarzanie energii w sposób konwencjonalny oraz ze źródeł odnawialnych (np. elektrownie wodne i wiatrowe), dystrybucję energii elektrycznej czy handel hurtowy. Spółka zatrudnia około 25 tys. pracowników, a jej zasięg obejmuje następujące województwa: śląskie, opolskie, małopolskie, dolnośląskie.

Za pośrednictwem spółki Kopalnia Wapienia "Czatkowice" odbywa się także wydobycie kamienia wapiennego wykorzystywanego przez różne przemysły, w tym hutniczy, energetyczny, budowlany i cukrowniczy.

Tauron angażuje się również w działalność charytatywną, edukacyjną i kulturalną, organizuje imprezy sportowe, prowadzi współpracę z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia czy Polskim Komitetem Olimpijskim.

Struktura

W ramach Grupy Tauron funkcjonują spółki akcyjne Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie i Tauron Dystrybucja, jak również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • Tauron Ciepło,
  • Tauron Ekoenergia,
  • Tauron Sprzedaż,
  • Tauron Obsługa Klienta.

Prezesem Taurona od 2016 roku jest Filip Grzegorczyk. W zarządzie zasiadają też Jarosław Broda, Kamil Kamiński i Marek Wadowski. Radzie nadzorczej przewodniczy Beata Chłodzińska.

Główna siedziba Taurona mieści się w biurowcu Katowice Business Point w Katowicach.

Akcjonariat

Akcje Taurona w 30,06 proc. należą do Skarbu Państwa. Pozostałymi dużymi udziałowcami są KGHM Polska Miedź (10,39 proc.) oraz Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny (5,06 proc.).

Giełda

Notowania Taurona można obserwować na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2010 roku. Spółka należy do indeksu WIG30, jest też notowana w zestawieniu Respect Index od 2013 roku.

Wartość rynkowa spółki Tauron Polska Energia według danych GPW z kwietnia 2019 wynosi 3,21 mld zł.

d1raq0u

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raq0u
d1raq0u
d1raq0u
d1raq0u