Tauron - Najnowsze informacje

TAURON Polska Energia S.A. zaopatruje w energię południowo-zachodnią Polskę WP
Podziel się

Polskie przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem węgla oraz produkcją energii cieplnej i elektrycznej. Jest to druga pod względem wielkości spółka energetyczna na terenie Polski.

Opis

Tauron Polska Energia S.A. działa od 6 grudnia 2006 roku w ramach Grupy Tauron o kapitale własnym wynoszącym ok. 16 mld zł. Spółka dostarcza energię do 5,5 mln osób, w jej dyspozycji znajduje się 29 proc. polskich pokładów węgla kamiennego przeznaczonych na użytek w branży energetycznej. Jedynym przedsiębiorstwem w Polsce o większym zasięgu jest Polska Grupa Energetyczna (PGE). Tauron stanowi również jedną z największych spółek branży energetycznej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Działalność

Obszary działalności Tauron Polska Energia S.A. obejmują wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego na terenie Polski, wytwarzanie energii w sposób konwencjonalny oraz ze źródeł odnawialnych (np. elektrownie wodne i wiatrowe), dystrybucję energii elektrycznej czy handel hurtowy. Spółka zatrudnia około 25 tys. pracowników, jej zasięg obejmuje następujące województwa: śląskie, opolskie, małopolskie, dolnośląskie.

Tauron angażuje się również w działalność charytatywną, edukacyjną i kulturalną, organizuje imprezy sportowe, prowadzi współpracę z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia czy Polskim Komitetem Olimpijskim.

Struktura

W ramach Grupy Tauron funkcjonują spółki akcyjne Tauron Wydobycie i Tauron Wytwarzanie, jak również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Tauron Ciepło, Tauron Ekoenergia, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż i Tauron Obsługa Klienta.

Prezesem Taurona od 2016 roku jest Filip Grzegorczyk, w zarządzie zasiadają też Jarosław Broda, Kamil Kamiński i Marek Wadowski. Radzie nadzorczej przewodniczy Beata Chłodzińska.

Główna siedziba Taurona mieści się w biurowcu Katowice Business Point w Katowicach.

Akcjonariat

Akcje Taurona w 30,06 proc. należą do Skarbu Państwa, pozostałymi dużymi udziałowcami są KGHM Polska Miedź (10,39 proc.) oraz Powszechne Towarzystwo Emerytalne Nationale Nederlanden (5,06 proc.).

Giełda

Notowania Taurona można obserwować na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2010 roku. Spółka należy do indeksu WIG30, jest też notowana w zestawieniu Respect Index od 2013 roku.

Wartość rynkowa spółki Tauron Polska Energia na początku IV kwatału 2017 roku wyniosła 6,48 mld zł.