20‑lecie BBN - I cz. konferencji (komunikat)
...
31.01. Warszawa - BBN informuje:
Dziś, w poniedziałek 31 stycznia 2011 roku, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego obchodzi swoje XX-lecie. Z tej okazji, w Pałacu Prezydenckim, została zorganizowana konferencja pt. "Bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej na przełomie wieków: doświadczenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego i strategiczne wyzwania".
Konferencja rozpoczęła się o godz. 10 wystąpieniem prezydenta RP i szefa BBN. W swoim przesłaniu Bronisław Komorowski przypomniał historię powstania BBN oraz jego wkład w realizację nie tylko wzniosłych i dalekosiężnych celów, ale także współuczestnictwo w rozwiązywaniu wielu trudnych sytuacji wewnętrznych kraju.
Prezydent RP zaznaczył ponadto, że BBN kontynuując wszystko co najlepsze z XX-lecia podejmuje jakościowo nowe wyzwanie w postaci Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego musi wybiegać myśleniem do przodu, reagować na bieżące zagrożenia i prognozować przyszłe - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
Według prezydenta, Biuro powinno być instytucją w mniejszym stopniu zajmującą się bieżącą polityką, a w większym - analizą strategiczną, badaniem zagrożeń (wymienił sferę bezpieczeństwa energetycznego i zagrożenie cyberatakami), a także wyciąganiem wniosków na przyszłość. Jak podkreślił B. Komorowski, taką rolę pełniło BBN w czasie powodzi z 1997 r. i taką też rolę powierzono mu przy badaniu katastrofy smoleńskiej - gdy BBN opracowało zestaw zaleceń dotyczących transportu VIP.
Prezydent przypominał, że gdy 20 lat temu powstawało BBN sytuacja geopolityczna Polski była zupełnie inna - formalnie istniał Układ Warszawski, a Polska była też członkiem RWPG (zrzeszającej państwa bloku wschodniego - Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej). Prezydent zaznaczył, że Jerzy Milewski (nieżyjący już szef BBN z czasów prezydentury Lecha Wałęsy) opracował dokument o strategicznych celach polskiej polityki, w którym wskazano, że takim celem dla nas na lata 90. to członkostwo w NATO. "To przesłanie stało się motywem działania władz państwa" - dodał prezydent.
W obchodach XX-lecia BBN uczestniczą m.in. przedstawiciele rządu i parlamentu, byli szefowie i kierownictwo Biura, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, były minister obrony Niemiec Volker Ruehe, ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, wybitni analitycy i eksperci, politycy, wojskowi i naukowcy związani z tą instytucją.
Zorganizowaniu przez BBN konferencji nie przyświecał jedynie cel zaznaczenia i upamiętnienia XX rocznicy powstania Biura. Ta okoliczność potraktowana została jako okazja do refleksji i dyskusji na temat wyzwań przeszłości i przyszłości.
Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego "BBN w systemie bezpieczeństwa narodowego - doświadczenia ostatniego dwudziestolecia" omówione zostały następujące kwestie: Polskie interesy bezpieczeństwa a ewolucja misji, roli i struktury BBN; Główne wyzwania, problemy i dokonania; Bilans funkcjonowania BBN - ocena wykonywania założonych funkcji i zadań.
W I części konferencji głos zabrali byli szefowie i kierujący Biurem: Henryk Goryszewski, Jerzy Bahr, Tadeusz Bałachowicz, Ryszard Łukasik, Roman Polko, Marek Siwiec i Andrzej Urbański.
Tematyka drugiego panelu, który rozpoczął się o godz. 13.30, poświęcona jest strategicznym wyzwaniom bezpieczeństwa międzynarodowego: współpracy i rywalizacji. Głos zabiorą Raisa Bohatyriowa, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i Volker Ruehe, były minister obrony Niemiec.
Konferencję XX-lecia BBN podsumuje i zamknie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Stanisław Koziej.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/