Trwa ładowanie...
drksnyc

20 maja umowa na dwa projekty w ramach offsetu z Lockheed Martin

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy (WZL-2), resort gospodarki i Lockheed Martin Corporation (LMC) podpiszą w piątek umowę na dwa projekty realizowane w ramach umowy offsetowej z LMC. Zakłady otrzymają technologię m.in. do malowania samolotów F-16.

drksnyc
drksnyc

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Gospodarki poinformowano, że umowa ma być podpisana podczas bydgoskich targów Air Fair 2011.

Prezes WZL-2 Alfred Załużny powiedział, że kontrakt obejmuje dostawę do zakładu technologii do zdejmowania powłok lakierniczych z samolotów i malowania F-16. Dzięki temu prace takie nie będą musiały być wykonywane za granicą.

- Myślę, że to nie jest ostatni program offsetowy. Myślę, że kolejny program offsetowy, nad którym będziemy pracować, jeśli zostanie przyjęty, sprawi, że za parę lat WZL-2 staną się centrum obsługi F-16 i będą zakładem na miarę XXI wieku - powiedział.

Zdaniem obecnego na konferencji wiceprezesa LMC Philipa Georgariou, na offsecie korzysta polski przemysł. Wskazał, że dzięki offsetowym inwestycjom w Polsce przyspieszył rozwój branży motoryzacyjnej na Śląsku, Rafineria Gdańska jest modernizowania i dostaje najnowsze technologie rafinacji, a produkcję w Polsce prowadzą koncerny Kimball Electronics i Caterpillar Heavy Equipments.

drksnyc

Wiceprezes LMC wymienił także zakłady z branży zbrojeniowej, które produkują w ramach umowy offsetowej, m.in. Mesko (amunicja) i Nitrochem (trotyl). - Program offsetowy związany z samolotami F-16 w Polsce jest ogromnym sukcesem dla polskiego przemysłu, a co najważniejsze, przyczynił się do stworzenia długofalowych kontaktów w przemyśle, które będą kontynuowane z korzyścią dla Polski - powiedział Georgariou.

Dodał, że z ekspertami od informatyki z LMC współpracuje Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie. Opracowywane tam są rozwiązania logistyczne dla wsparcia systemów zapewniających utrzymanie samolotów F-16 w najlepszym stanie.

Dyrektor ITWL Ryszard Szczepanik poinformował, że instytut otrzymał w ramach offsetu system IT i know-how, które umożliwia wsparcie informatyczne eksploatacji F-16.

- W ramach przedmiotowego offsetu utworzyliśmy (z LMC - PAP) wspólne centrum rozwoju oprogramowania. Nasze zespoły informatyków otrzymały unikalne szkolenia, otrzymaliśmy też kody źródłowe - powiedział.

drksnyc

Dodał, że dzięki temu instytut może rozwijać system LSS (system wsparcia logistyki - PAP), dostosowując go do polskich potrzeb. Szczepaniak podkreślił, że dzięki offsetowi system LSS będzie można rozszerzyć na wszystkie rodzaje wojsk.

Obecny na konferencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak przypomniał, że umowa offsetowa z Lockheed Martin Corporation związana z dostawą dla polskiej armii 48 samolotów F-16 opiewa na ok. 6 mld dolarów, czas jej realizacji upływa w 2013 r. Dodał, że w realizację umowy jest zaangażowanych 30 podmiotów.

- Offset ma ogromne znaczenie dla modernizacji polskiej gospodarki, rozwoju gospodarki, także dlatego, że tu są miejsca pracy. Gdyby offsetu nie było, wiele miejsc pracy pozostałoby poza Polską - ocenił Pawlak. Podkreślił, że dzięki umowie offsetowej, przy okazji modernizacji polskiej armii, polskie przedsiębiorstwa uzyskują możliwości rozwoju, a gospodarka nowe inwestycje.

drksnyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drksnyc