Trwa ładowanie...

20 tys. protestujących w centrum Aten

Ponad 20 tys. ludzi przemaszerowało przez Ateny pod parlament na znak protestu przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu premiera Jeorjosa Papandreu. W Grecji miał miejsce czwarty w tym roku strajk powszechny.

20 tys. protestujących w centrum AtenŹródło: AFP
d15hxv3
d15hxv3

Manifestacja w Atenach miała spokojny przebieg. Podobny strajk dwa tygodnie temu przekształcił się w zamieszki, podczas których zginęły trzy osoby.

W obawie przed aktami wandalizmu, do jakich doszło przy okazji poprzedniego strajku, podjęto działania zapobiegawcze. Wcześniej największe stowarzyszenie greckich kupców zaapelowało do władz o zapewnienie ochrony sklepów.

Na ulicach stolicy Grecji działało 1700 funkcjonariuszy policji, prewencyjnie zatrzymano 36 ludzi. Wg źródeł policyjnych w drugim co do wielkości mieście Grecji - Salonikach - protestowało ok. 5000 ludzi.

d15hxv3

W czwartek nie działała w Grecji komunikacja promowa, nie jeździły autobusy, pociągi i ateńskie metro. Zamknięte były banki, szkoły, a szpitale zajmowały się tylko nagłymi przypadkami.

Zajścia z 5 maja, kiedy w podpalonym przez demonstrantów banku zginęły trzy osoby, w tym ciężarna kobieta, wstrząsnęły greckim społeczeństwem.

Obecny strajk jest czwartym tego typu w tym roku, jednak w przeciwieństwie do poprzednich nie objął transportu lotniczego. Zamkniętych zostało tylko kilka regionalnych lotnisk, a linie lotnicze Olympic Air odwołały 30 lotów krajowych.

Niezadowolenie greckich pracowników wzbudziły zapowiedziane przez rząd głębokie oszczędności - w tym cięcia płac w sektorze publicznym i podniesienie podatków - które mają pomóc krajowi wydostać się z kryzysu finansów publicznych. Były to też warunki udzielenia Grecji przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczki w wysokości 110 mld euro w ciągu trzech lat.

Zdaniem greckich związków zawodowych oszczędności najbardziej uderzą w najmniej zarabiających.

d15hxv3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15hxv3