Trwa ładowanie...

2014: rok spadków na rynkach surowcowych

Indeks CRB zakończył sylwestrową sesję zniżką o 1,51%, przypieczętowując tym samym spadkowy 2014 rok na rynkach towarowych. W całym minionym roku zniżka indeksu wyniosła niemal 18% - i taki wynik nie dziwi, biorąc pod uwagę wyraźne zniżki cen większości surowców i towarów.

Share
2014: rok spadków na rynkach surowcowych
Źródło: Fotolia, Fot: chaiwattudsri
dst4lbu

Surowce energetyczne liderami spadków

Składnikiem o największej wadze w indeksie CRB jest ropa naftowa i to właśnie przecena tego surowca najmocniej ściągała w dół notowania tego agregatu. Cena amerykańskiej ropy WTI (West Texas Intermediate) spadła w minionym roku o niemal 44%, a europejska ropa Brent została przeceniona jeszcze mocniej, bo o około 47%.

O ile w pierwszej połowie poprzedniego roku cena ropy była relatywnie stabilna, to w czerwcu na tym rynku rozpoczął się dynamiczny zjazd cen w dół, wywołany obawami o nadpodaż ropy na globalnym rynku. Z jednej strony, takie przypuszczenia wywoływała systematycznie rosnąca produkcja ropy z łupków w USA, w połączeniu z dużym wydobyciem na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Zachodniej.

Z drugiej strony, problemy gospodarcze wielu krajów świata, w tym gospodarki strefy euro oraz gospodarki Chin, budziły obawy o stan popytu na ropę naftową. Te czynniki nadal zresztą wpływają na presję podaży na ceny ropy naftowej.

dst4lbu

Strona podażowa radziła sobie w ubiegłym roku dobrze także na rynkach wielu innych surowców. Przeceniony został gaz ziemny, którego cena w USA spadła o 33%. Mimo że w styczniu i lutym cena gazu gwałtownie wzrosła, to późniejsze miesiące przyniosły odreagowanie, a w grudniu notowania pikowały w dół ze względu na ciepłą zimę w USA i tym samym, mniejszy popyt na gaz.

Słaby rok na rynkach metali

Miniony rok nie był także dobry na rynkach metali. Wprawdzie notowania wielu metali przemysłowych radziły sobie dobrze, jednak najpopularniejszy z nich – miedź – notowała systematyczne przeceny. W 2014 r. nowojorskie kontrakty na miedź zostały przecenione o ponad 16%. Przyczyna? Głównie obawy o gospodarkę Chin. Dynamika PKB w tym kraju jest imponująca w porównaniu z USA czy Europą, jednak rozczarowująca w porównaniu do wcześniejszych lat. To zaś naturalnie budzi obawy o popyt na miedź, ponieważ Chiny konsumują ponad 40% globalnej podaży tego surowca.

Również na rynkach metali szlachetnych w ubiegłym roku dominował kolor czerwony. Notowaniom złota udało się uniknąć głębokich spadków notowanych w 2013 r. i ostatecznie w 2014 r. zniżka cen żółtego kruszcu wyniosła zaledwie niecałe 3%. Dużo silniej zostały natomiast przecenione srebro i platyna (odpowiednio o 21% i 14%).

Natomiast pallad zakończył miniony rok na 9-procentowym plusie, czemu sprzyja sytuacja fundamentalna na rynku tego metalu: duży popyt, przede wszystkim ze strony przemysłu motoryzacyjnego, przy niewielkiej podaży oraz obawach o jej zmniejszenie ze strony największego producenta - Rosji.

dst4lbu

Nadpodaż zmorą na rynkach towarów rolnych

Miniony rok przyniósł także zróżnicowane ruchy cenowe na rynkach towarów rolnych. Liderem zwyżek była kawa arabica, która podrożała aż o 52%. Skromnie przy niej wygląda wzrost cen kakao, który wyniósł 8%.

Większość towarów rolnych zakończyła jednak miniony rok na minusie. Soja została przeceniona o ponad jedną piątą, jednak spadek cen pozostałych zbóż nie był już tak dynamiczny – notowania kukurydzy spadły o 6%, a cena pszenicy zakończyła rok na podobnym poziomie, na jakim go rozpoczęła. Ze względu na globalną nadpodaż, taniały także bawełna (-29%) oraz cukier (-12%).

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

dst4lbu

Podziel się opinią

Share
dst4lbu
dst4lbu