Trwa ładowanie...

475 tys. euro za najdroższego konia na aukcji w Janowie Podlaskim

Za 475 tys. euro sprzedany został - w niedzielę na aukcji polskich arabów w Janowie Podlaskim (Lubelskie) - najdroższy koń. Tyle wylicytował nabywca z USA za dwuletnią, siwą klacz imieniem Piacenza, wyhodowaną w Michałowie.

475 tys. euro za najdroższego konia na aukcji w Janowie PodlaskimŹródło: AFP, fot: HASSAN AMMAR
d3ee6d2
d3ee6d2

Cenę 400 tys. euro osiągnęła 2-letnia, siwa, klacz Palabra z Janowa Podlaskiego, sprzedana do Arabii Saudyjskiej.

Za 150 tys. euro sprzedana została siwa, 8-letnia, Fabryszka ze stadniny w Białce, a za 125 tys. euro - siwa 5-letnia Panika z Michałowa. Obie te klacze także pojadą do Arabii Saudyjskiej.

100 tys. euro wylicytował nabywca z Australii za 3-letnią, siwą, klacz Andaluzja z Janowa Podlaskiego.

Ogółem na aukcji Pride of Poland sprzedano 23 konie za 1 milion 928 tys. euro. Najwięcej, osiem koni, sprzedanych zostało do Australii. Osiem koni nie uzyskało cen satysfakcjonujących hodowców i nie zostały one sprzedane - poinformowała rzeczniczka aukcji Katarzyna Pruchniewicz.

d3ee6d2

Zdaniem Pruchniewicz aukcja była udana. - Kwota uzyskana za najdroższego konia jest prawie dwa razy wyższa niż w ubiegłym roku. Znacznie wyższa jest także ogólna suma za wszystkie konie. Widać, że koń to dobra lokata kapitału - powiedziała Pruchniewicz.

W ubiegłym roku najdroższym koniem aukcji była klacz Pilar z Janowa Podlaskiego sprzedana do Kataru za 240 tys. euro, a w sumie kupcy za 26 koni zapłacili nieco ponad milion euro.

Rekord aukcji padł w 2008 r., kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwesturę, wyhodowaną w Michałowie. Cała aukcja przyniosła wtedy ponad 3 mln euro.

Aukcje koni arabskich w Janowie Podlaskim organizowane są od 42 lat.

d3ee6d2

Przed aukcją przyznane zostały nagrody dla najpiękniejszych koni startujących w tegorocznym Narodowym Pokazie Koni Arabskich. Tytuł najlepszego konia pokazu zdobyła 13-letnia, siwa, klacz Emmona wyhodowana w stadninie w Michałowie, która też uznana została czempionką w grupie klaczy starszych. Tytuł czempionki klaczy młodszych zdobyła roczna, gniada, Wieża Mocy, także z Michałowa.

Czempionem ogierów młodszych został dwuletni, gniady, Pogrom z Janowa Podlaskiego, zaś ogierów starszych - 5-letni, siwy, Kabsztad z Michałowa. W pokazie wzięło udział ponad sto koni z polskich państwowych stadnin oraz hodowców prywatnych. Zwierzęta oceniało międzynarodowe jury. Nagrody w janowskim pokazie zwykle otwierają koniom drogę do sukcesów w najbardziej prestiżowych wystawach na świecie.

d3ee6d2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ee6d2