Trwa ładowanie...

5 tys. zł za brudną szybę

Jak pisze "Rzeczpospolita" kierowca samochodu z brudnymi szybami może dostać nawet 5 tys. zł grzywny. Mandat za takie wykroczenie to nawet 500 zł.

Share
5 tys. zł za brudną szybę
Źródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d3wlnf9

Późną jesienią i w zimie o taką sytuację nie trudno. Podczas jazdy w deszczu lub śniegu o brudna szyba jest niemal pewna. Policja i na to ma jednak paragraf.

Jak pisze gazeta, drogówka ma prawo po zatrzymaniu auta nakazać kierowcy umycie szyb. Policjant ma prawo także sprawdzić czy wycieraczki są sprawne, a w pojemniku ze spryskiwaczem znajduje się płyn. Za jego brak oczywiście też grozi - maksymalnie - 500 zł kary. Czyste powinny być: szyba przednia i tylna, lusterka, światła oraz tablica rejestracyjna.

Jeśli kierowca nie będzie chciał przyjąć mandatu sprawa kierowana trafi do sądu, a tam kara może wzrosnąć aż do 5 tys. zł. Przepisy art. 96 kodeksu wykroczeń mówią bowiem, że kto dopuszcza pojazd do ruchu pomimo niesprawnych urządzeń naraża się właśnie na grzywnę w tej wysokości.

d3wlnf9

W taryfikatorze mandatów przewidziano kary za inne wykroczenia, o które nietrudno zimą - pisze "Rz". Aż 100 zł grozi za pozostawienie samochodu z włączonym silnikiem powyżej jednej minuty na obszarze zabudowanym. Karę dostaniemy nawet jeśli w aucie będziemy chcieli się zagrzać! Policja może wlepić też mandat za włączenie silnika w celu uruchomienia klimatyzacji latem.

Choć przepisy nie precyzują, że auto powinno przed jazdą być odśnieżone, jednak jazda takim pojazdem także naraża nas na problemy - dodaje "Rz". Mandat w wysokości od 20 do 500 zł policjanci wlepiają za stworzenie zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wirtualna Polska/"Rzeczpospolita"

d3wlnf9

Podziel się opinią

Share
d3wlnf9
d3wlnf9