Trwa ładowanie...

500+. Elżbieta Rafalska przypomina o konieczności ponownego złożenia wniosku

Aby otrzymywać świadczenie 500+ w nowym okresie zasiłkowym, który zacznie się w październiku, trzeba ponownie złożyć wniosek. Złożenie go w sierpniu gwarantuje, że nie będzie przerwy w wypłacie świadczeń - przypomina szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP.

500+. Elżbieta Rafalska przypomina o konieczności ponownego złożenia wnioskuŹródło: PAP
d3odkkv
d3odkkv

Minister rodziny przypomina rodzinom, że od 1 października obowiązuje nowy okres zasiłkowy. Od sierpnia trwa przyjmowanie wniosków na świadczenie. - Te rodziny, które zdążą złożyć wniosek do końca sierpnia, będą miały zagwarantowaną ciągłość płatności naszej "pięćsetki"; nie będzie przerwy - bo we wrześniu i w sierpniu te środki otrzymujemy na podstawie starej decyzji - wskazała minister.

Podkreśliła, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje ciągłość wypłat świadczenia 500+ - pieniądze będą w październiku. - Jeżeli złożymy wniosek we wrześniu, dostaniemy pieniądze za październik, ale możemy je dostać z wyrównaniem w listopadzie - przypomniała.

Zwróciła uwagę, że wówczas można nie otrzymać środków z 500+ w październiku, na początku miesiąca, do czego - jak zauważyła - rodziny zdążyły się już przyzwyczaić.

Prezydent Andrzej Duda o 500+. Zobacz wideo:

Rafalska podkreśliła, że wśród beneficjentów programu jest duża grupa rodzin, które korzystają ze świadczenia 500+ w oparciu o kryterium dochodowe. - Sytuacja tych rodzin jest trudniejsza niż pozostałych, bo na pierwsze dziecko otrzymujemy świadczenie, jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 800 zł na osobę. A październik to jest dla rodzin miesiąc, w którym wydatki na dzieci są większe niż w innych miesiącach, bo we wrześniu jest początek roku szkolnego, co wiąże się ze sporymi wydatkami - powiedziała.

d3odkkv

Szefowa MRPiPS poinformowała, że dotychczas złożono ponad 1,2 mln wniosków, z czego ponad 400 tys. wpłynęło online. Oceniła, że spływ wniosków jest dobry. Dodała, że liczba składanych wniosków stale rośnie, ale do tego, żeby było złożonych 2,6 mln - do tylu rodzin obecnie trafia ta pomoc - jeszcze "kawałek drogi".

- Ale liczba wniosków mnie nie niepokoi. Ważniejsze będzie za chwileczkę, jak gminy radzą sobie z wydawaniem decyzji. Tu mamy gwarancję - tą gwarancją jest złożenie wniosku do końca sierpnia - że decyzje będą musiały być wydane i będzie płatność w październiku - podkreśliła.

- Z naszej strony, jeśli chodzi o finasowanie tych wydatków, absolutnie nie ma najmniejszego zagrożenia, pieniądze na wypłaty będą zagwarantowane, to jest absolutnie pewne - zapewniła Rafalska.

MRPiPS przypomina, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do końca października. Złożenie go we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik; wniosek złożony w październiku to wypłata do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad.

d3odkkv

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Wniosek o świadczenie 500+ należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 r., kiedy program Rodzina 500+ oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku.

Agata Szczepańska, PAP

d3odkkv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3odkkv