Ważny termin dla "500+". Rząd wprowadził zmiany w programie

Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny, przyjął bez poprawek ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - wprowadzającą m.in. zmiany w programie "Rodzina 500+". Posłowie opozycji krytykowali zarówno program, jak i proponowane do niego zmiany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ważny termin dla "500+". Rząd wprowadził zmiany w programie
(East News)

- Myślę, że ta zapalczywość w krytykowaniu, niekończące się podawanie w wątpliwość efektów naszego programu - po stosunkowo krótkim okresie jego funkcjonowania, bo to jest rok - to jest droga donikąd. Jeśli opozycja dalej będzie tak agresywnie atakować ten program, to narośnie społeczne przekonanie o tym, że gdyby tylko mogła, to by go zlikwidowała - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Jej zdaniem, stawia się mu nieuzasadnione, niepoparte rzeczywistymi danymi zarzuty. - Ja nie mówię, że nie ma rzeczy, które by można poprawić, one pewnie są w odniesieniu do każdego z funkcjonujących systemów. My do naszego programu wprowadzamy poprawki po roku, a wiele z pozostałych systemów funkcjonuje w niezmienionym kształcie od kilku, kilkunastu lat, nie były jeszcze poddawane tak gruntownej ocenie, jaką my zrobiliśmy - zwróciła uwagę.

Przyjęta w piątek ustawa jest wynikiem przeglądu systemów wsparcia rodzin przeprowadzonego przez resort rodziny. Wymóg jego przeprowadzenia wprowadziła ustawa o "Rodzina 500+".

Rafalska przypomniała, że zgodnie z ustawą ocenę funkcjonowania programu "Rodzina 500+" rząd będzie przeprowadzał co roku, a przy tej okazji będą analizowane również inne systemy świadczeń, bo często są one ze sobą powiązane.

Zmiany i w innych świadczeniach

Minister podkreśliła, że nowa ustawa wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

- Ma przede wszystkim umożliwić redukcję niepożądanych zjawisk, które się pojawiły podczas pierwszego roku realizacji programu "500+", które nie mają charakteru masowego, ale jednak występowały, a więc np. dopasowywanie do dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka, żeby przy ustalaniu dochodu nie brać pod uwagę zarobków partnera - mówiła.

Jak podkreśliła, bardzo ważne są zmiany dotyczące obsługi wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotychczas zajmowały się tym urzędy marszałkowskie, po zmianach zadania te przejmą wojewodowie.

- To jest bardzo ważne i liczymy, że skróci to czas oczekiwania na wydawanie decyzji, co dziś trwa wiele miesięcy, liczę na szybszą, lepszą obsługę tych wniosków - powiedziała Rafalska.

4 mln wniosków

Minister Rafalska zwróciła uwagę, że kończy się okres zasiłkowy pierwszych przyznanych świadczeń i od 1 sierpnia będzie można już składać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 października. Podkreśliła, że nowy termin dotyczy nie tylko świadczenia wychowawczego, lecz także świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego.

Zaznaczyła, że w tym roku internetowe i papierowe wnioski będą mogły być składane od 1 sierpnia, a od przyszłego roku przez internet będzie można składać wnioski o miesiąc wcześniej - od 1 lipca.

Program działa i będzie działał?

- To jest bardzo ważna dla wszystkich informacja, również dla samorządów, ponieważ trzeba będzie obsłużyć przyjęcie ok. 4 mln wniosków, nie tylko o "500+", ale i o pozostałe świadczenia. Gminy będą musiały dobrze się przygotować do wzmożonej obsługi i sprawnie wydawać decyzje, żeby nie było przerw w wypłacie świadczeń - podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że w nowej ustawie ważne są też zmiany w tzw. ustawie żłobkowej. - Naszym głównym celem było zwiększenie liczby miejsc, ale też obniżenie cen pobytu dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych. Dlatego wprowadzamy ułatwienia, chcemy to zrobić, zachowując wysoki standard bezpieczeństwa, dlatego zaproponowaliśmy m.in. obowiązek stosowania norm żywieniowych, wymagania cyklicznych szkoleń z pierwszej pomocy dla pracowników i wolontariuszy, możliwość powołania rady rodziców, która będzie miała wgląd do pomieszczeń żłobka, dokumentacji i posiłków. To wszystko poprawia szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci - powiedziała.

Żłobki i kluby dziecięce, tak jak przedszkola, będą też zwolnione z opłat od nieruchomości.

Minister wraziła nadzieję, że to wszystko sprawi, że ciągle wysokie koszty pobytu dzieci w tych placówkach się zmniejszą i poprawi się ich dostępność. Podkreśliła, że żłobków wciąż jest za mało - w 70 proc. polskich gmin nie ma żadnej instytucji opieki nad małymi dziećmi.

Rafalska zwróciła też uwagę na ważną, rozszerzającą liczbę uprawnionych zmianę w Karcie Dużej Rodziny - od 2019 r. uprawnionymi do niej będą rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia, poza kilkoma wyjątkami, które mają zacząć obowiązywać od 2018 r. i 2019 r.

Polub WP Finanse