Trwa ładowanie...
kodeks pracy
25-08-2006 14:49

52 dni w roku wolne od pracy

Wszystkie kluby poparły w Sejmie
rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który gwarantuje
pracownikom 52 dni w roku wolne od pracy. Projekt zwalnia
pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni świątecznych
jeżeli w jednym tygodniu wypadają dwa święta w dni inne niż
niedziela. Rządowy projekt trafił do dalszych prac w komisjach.

52 dni w roku wolne od pracyŹródło: WP.PL
d3t3pqo
d3t3pqo

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, prezentując projekt noweli wyjaśniła, że zawiera on też zmianę dotycząca ustalania urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przez część miesiąca lub w niepełnym wymiarze. Według projektu, niepełny miesiąc pracy przy przyznawaniu urlopu będzie zaokrąglony w górę do pełnego miesiąca. Natomiast przy ustalaniu proporcjonalnego wymiaru urlopu w przypadku zmiany miejsca pracy, niepełny dzień urlopu zaokrąglony zostanie w górę do pełnego dnia.

Lech Kołakowski (PiS) podkreślił, że projekt wprowadza od dawna oczekiwane rozwiązania. W jego ocenie, będzie ona miał pozytywny wpływ na polską rodzinę, "dając możliwość spędzenia większej ilości czasu rodziców z dziećmi".

Również Arkadiusz Litwiński (PO) uznał projektowane rozwiązania za zasadne. Ponieważ jednak - jego zdaniem - mogą one budzić w praktyce wątpliwości interpretacyjne wnioskował o skierowanie projektu do dalszych prac w nadzwyczajnej komisji do spraw zmian w kodyfikacjach.

Jan Bednarek (Samoobrona) podkreślł, że projekt jest niezwykle korzystny dla polskich pracowników. Zaznaczył że wedle wyliczeń ministerstwa finansów zwiększenie o jeden dzień w roku wymiaru dni wolnych od pracy nie spowoduje zmian w rządowych prognozach PKB. Przypomniał też, że projekt został pozytywnie oceniony przez NSZZ "Solidarność".

d3t3pqo

Projekt pozytywnie ocenił też SLD. Michał Tober podkreślił, że został on przygotowany właściwie, bowiem systematyzuje i porządkuje obecne przepisy.

Robert Strąk LPR zaznaczył, że projekt nie porusza kontrowersyjnych kwestii i jak najszybciej powinien być rozpatrzony "dla dobra polskich pracowników". Również Mieczysław Kasprzak (PSL) powiedział, że projekt idzie "słuszną drogą" i jest godny poparcia.

Obecnie liczba dni wolnych od pracy, przysługujących z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, wynosi w ciągu roku od 50 do 52, w zależności od tego, czy w roku są tygodnie z dwoma świętami w dni inne niż niedziela.

Jeżeli w danym roku występuje tydzień z dwoma świętami w inne dni niż niedziela, wówczas pracownik ma obowiązek odpracować jeden ze świątecznych dni, czyli ma sobotę roboczą, a liczba dni wolnych od pracy w roku wynosi nie 52 a 51 dni. Jeżeli wystąpią dwa takie tygodnie - wówczas pracownik ma dwie soboty pracujące i tylko 50 dni wolnych od pracy.

Według rządowego projektu, pracownik nie będzie miał obowiązku odpracowywania jednego z dwóch dni świątecznych przypadających w jednym tygodniu w dni inne niż niedziela.

Rząd proponuje, aby nowelizacja Kodeksu Pracy weszła w życie 1 października 2006 r.

d3t3pqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3pqo