ABW: akt oskarżenia w sprawie Brunona K. (komunikat)
...
24.10.2013 12:06
24.10. Warszawa - ABW informuje:
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zakończyła śledztwo w sprawie Brunona K. i skierowała akt oskarżenia do sądu.
Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku zatrzymano osoby, które mogły mieć związek z przygotowaniami do przeprowadzenia zamachu na Sejm RP oraz na najważniejsze osoby w naszym państwie.
Sprawa wyszła na jaw po uzyskaniu informacji przez krakowskich funkcjonariuszy. Pierwsze sygnały mówiły o osobie, która zgłaszała deklarację prowadzenia szkoleń w zakresie konstruowania materiałów wybuchowych oraz działań dywersyjnych np. wysadzania torów kolejowych, mostów. Przeprowadzone przez ABW czynności pozwoliły uzyskać informacje, iż osoba ta chce przeprowadzić zamach terrorystyczny oraz że osobą tą jest pracownik jednej z krakowskich uczelni.
Jak się okazało osobą, która mogła za tym stać był wykładowca. Ustalono jego tożsamość. Dalsze działania były skierowane na zabranie materiału procesowego uwiarygodniającego wcześniejsze informacje. W tym czasie funkcjonariusze z Krakowa uzyskali wiedzę, że Brunon K. gromadzi materiały wybuchowe oraz broń palną. W tym celu wchodził w porozumienie z innymi osobami.
Taki materiał został przekazany do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie celem weryfikacji i poddania go ocenie. Prokuratura, na początku listopada zeszłego roku, postanowiła wszcząć śledztwo i powierzyć je w całości do prowadzenia krakowskiej delegaturze ABW.
Pod koniec zeszłego roku Agencja wspólnie z Prokuraturą zatrzymała Brunona K., któremu przedstawiono zarzut czynienia przygotowań do usunięcia konstytucyjnych organów RP, w tym prezydenta Polski.
Przeszukano miejsca zamieszkiwania podejrzewanego oraz pomieszczenia uczelni, gdzie pracował. W trakcie przeszukiwania odnaleziono m.in. substancje wybuchowe (w tym trotyl) oraz urządzenia do zdalnej detonacji ładunków wybuchowych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kasetę zawierającą film z rozpoznania prowadzonego w okolicach Sejmu RP.
Ponadto w ramach śledztwa ustalono i zatrzymano trzy inne osoby, którym przedstawiono zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Zarzuty dotyczyły również nielegalnego obrotu bronią palną. W przypadku jednej z osób wyłączono materiały do odrębnego postępowania.
W śledztwie funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili ponad 30 przeszukań w całej Polsce. Zabezpieczono broń palną i jej elementy oraz duże ilości amunicji, a także substancje chemiczne do wytwarzania materiałów wybuchowych.
Przesłuchano ponad 100 osób, w tym uczestników zajęć szkoleniowych, gdzie zdobywano wiedzę m.in. pirotechniczno-saperską. Okazało się, że na tych spotkaniach Brunon K. namawiał niektórych do przeprowadzenia zamachu.
Wykonano 38 ekspertyz i opinii biegłych z zakresu badań: chemicznych, broni palnej i amunicji, daktyloskopijnych i śladów biologicznych. Przeprowadzono analizę zaszyfrowanej poczty elektronicznej Brunona K. Za pomocą "georadaru" poszukiwano miejsc ukrycia materiałów wybuchowych i broni palnej. W toku śledztwa korzystano z pomocy biegłych z dziedziny informatyki, psychiatrii i psychologii sądowej.
Na podstawie wykonanych działań w ramach śledztwa, w tym przesłuchań świadków, wyjaśnień innych podejrzanych oraz korespondencji e-mailowej Brunona K. zebrano materiał dowodowy na potwierdzenie, że czynił on przygotowania do zamachu na Sejm RP.
Ponadto zebrany materiał pozwolił na przedstawienie Brunonowi K. zarzutów dotyczących podżegania już w 2011 roku dwóch innych osób do przeprowadzenia zamachu na gamach Sejmu oraz zarzutów nielegalnego posiadania i obrotu bronią palną.
Łącznie Brunonowi K. grozi kara do 15 lat więzienia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/