ABW: akt oskarżenia ws. afery korupcyjnej w górnictwie (komunikat)

...

30.01. Warszawa - ABW informuje:

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Częstochowie dotyczącego afery korupcyjnej w górnictwie, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 25 osobom. Podejrzanym o wręczanie oraz przyjmowanie łapówek w związku z działalnością spółek węglowych i wchodzących w ich skład kopalń węgla kamiennego grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Śledztwo obejmowało lata 2001-2008 i dotyczyło największej afery korupcyjnej w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego. Sprawę od początku prowadziła Delegatura ABW w Katowicach, do której w 2008 r. zgłosił się jeden ze współwłaścicieli podmiotu wręczającego łapówki. Opisał on przedmiotowy proceder oraz wskazał osoby i podmioty biorące w nim udział.

W toku prowadzonej sprawy funkcjonariusze ABW uzyskali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów 2 osobom wręczającym korzyści majątkowe oraz 23 osobom przyjmującym łapówki i zajmującym kierownicze stanowiska w spółkach węglowych (prezesom spółek oraz dyrektorom kopalń). Rozpracowano różnorodne mechanizmy wręczania łapówek (np. fikcyjne zlecenie usług). Ustalono, że łączna wysokość kwot przekazanych korzyści majątkowych wynosiła ok. 4 mln PLN. Łapówki były wręczane przez przedstawicieli firmy świadczącej usługi w kopalniach oraz dostarczającej tam materiały, celem uzyskania preferencyjnego traktowania tego podmiotu.

W sprawie zabezpieczono mienie o wartości ponad 3 mln PLN.

Akt oskarżenia liczył blisko 700 stron, a akta sprawy w sumie 230 tomów. Na bazie tej sprawy wszczęto szereg kolejnych postępowań przygotowawczych dotyczących korupcji w górnictwie, z których część nadal się toczy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sewa/

Źródło artykułu:PAP
górnictwośledztwoabw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)