Trwa ładowanie...
dhkv1jj

ABW: akt oskarżenia ws. wyłudzenia podatku VAT (komunikat)

...

Share
dhkv1jj

07.02. Warszawa - ABW informuje:

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Katowicach, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 23 osobom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT z zakresie wewnątrzwspólnotowego obrotu stalą na kwotę ponad 20 mln PLN. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

W toku prowadzonej sprawy funkcjonariusze ABW uzyskali materiał dowodowy wskazujący na istnienie ponad 20-osobowej grupy przestępczej. Oskarżeni stworzyli łańcuszek firm z wykorzystaniem, tzw. firm "słupów" zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi. Wystawiano faktury VAT potwierdzające rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi, które to transakcje faktycznie nie miały miejsca. Służyły jedynie do obniżenia podatku VAT, który w obrocie wewnątrzwspólnotowym posiada stawkę zerową. W rzeczywistości towar nie opuszczał granic RP i był wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy "słupy" pełniące funkcje znikających podatników. Firmy te nie odprowadzały podatku VAT. W ślad za fakturami pomiędzy podmiotami przelewane były pieniądze pochodzące z nieodprowadzonego podatku VAT. Pieniądze te były następnie legalizowane przez oskarżonych.

dhkv1jj

Firmy zaangażowane w fikcyjny obrót wyrobami stalowymi miały siedziby m.in. w Mysłowicach, Jaworznie, Zabrzu i Dąbrowie Górniczej. W dokonywaniu wyłudzeń najważniejsze były podmioty działające na terenie Republiki Czeskiej kontrolowane przez obywateli RP.

W wyniku fikcyjnych transakcji Skarb Państwa poniósł stratę wynoszącą ponad 20 mln PLN z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT.

Kontrole podatkowe w sprawie, stanowiące istotny element ustaleń faktycznych, realizował Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sewa/

dhkv1jj

Podziel się opinią

Share
dhkv1jj
dhkv1jj