Akcja przeciwko elektrowni jądrowej na Pomorzu

Już w środę po gminach wokół Jeziora Żarnowieckiego w województwie pomorskim będzie jeździł antynuklearny samochód - zapowiada wtorkowe "Metro". Żarnowiec zajmuje pierwsze miejsce na liście potencjalnych lokalizacji przyszłej elektrowni jądrowej.

Akcja przeciwko elektrowni jądrowej na Pomorzu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

- Opowiemy mieszkańcom o zagrożeniach płynących z budowy elektrowni jądrowej. Skupimy się na zgubnym wpływie, jaki inwestycja będzie miała na tamtejszą turystykę. Istnieje realne zagrożenie, że jeśli rzeczywiście powstanie w okolicach Żarnowca, Polacy będą szerokim łukiem omijać Wschodnie Wybrzeże. Wakacje to świetny okres, by opowiedzieć właśnie o tej zupełnie przemilczanej przez polityków kwestii - mówi Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia, które razem z Inicjatywą Antynuklearną organizuje całą akcję.

Specjalne punkty informacyjne pojawią się też przy wejściach na plaże w pobliskiej Białogórze. - Będziemy tłumaczyć turystom, by cieszyli się wypoczynkiem póki mogą, bo już niedługo spokój plażowania może być zakłócony, kiedy pod nosem wyrośnie im elektrownia jądrowa - mówi Gawlik.

Przedstawicielka Inicjatywy Antynuklearnej podkreśla, że straci całe województwo pomorskie, które latem żyje z turystyki. - Rocznie przyjeżdża tu nawet 3 mln Polaków i 800 tys. turystów z zagranicy. Naprawdę nie trzeba drugiego Czarnobyla, by wszyscy oni z dnia na dzień uciekli. Wystarczy niewielka awaria w elektrowni - mówi.

Środowa jednodniowa akcja informacyjna to część większego zjazdu antyatomowego. Kilkuset jego uczestników z całej Polski już we wtorek ma się pojawić na kemping w Białogórze. Mają być wśród nich także przeciwnicy energii atomowej z Finlandii i Niemiec.

Po środowych rozmowach z mieszkańcami i turystami w czwartek uczestnicy zjazdu spotkają się z wojewodą pomorskim, któremu przedstawią opinie mieszkańców. Potem o godz. 13 w Gdańsku na ul. Długiej zorganizują happening antyatomowy.

Więcej szczegółów we wtorkowym wydaniu "Metra".

Źródło artykułu:PAP
elektrownia jądrowaenergiaelektrownia atomowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)