Akcjonariusze Fiata aprobują podział na dwie firmy
Zgromadzenie akcjonariuszy Fiata zaaprobowało w czwartek plan oddzielenia motoryzacyjnej części koncernu od pozostałej jego aktywności. W rezultacie powstaną dwie firmy: Fiat Group Automobiles i Fiat Industrial.
- Nie obawiamy się przyszłości, bo chcemy ją budować - oświadczył nowy prezes turyńskiego koncernu John Elkann określając czwartkowe posiedzenie jako "historyczne".
- Powstaną dwie firmy Fiata, które będą silne i ambitne, a pracować będą w nich ludzie gotowi osiągnąć wyznaczone cele - dodał.
Według planów, w skład Fiat Group Automobiles wejdą fabryki produkujące fiaty, lancie i alfy romeo, ferrari, maserati, a także zakłady wykonujące podzespoły i maszyny fabryczne: Magneti Marelli, Teksid, Comau oraz część fabryki silników Powertrain.
Powstanie także nowa firma - Fiat Industrial - do której należeć będą fabryki sprzętu rolniczego i budowlanego CNH, autobusów i ciężarówek oraz część Powertrain. Liczba pracowników 70 zakładów tej grupy przekracza 60 tysięcy.
Elkann poinformował akcjonariuszy, że decyzja o utworzeniu niezależnego sektora motoryzacyjnego to rezultat porozumienia z Chryslerem, z którym Fiat się połączył.
Podział Fiata to jeden z elementów wielkiego strategicznego planu koncernu z Turynu na najbliższe lata, który przewiduje między innymi inwestycje w wysokości 30 miliardów euro do 2014 roku.