Trwa ładowanie...
d1htgpw
19-09-2016 16:50

Analitycy: dane GUS przerosły oczekiwania rynku

Skala wzrostu produkcji przemysłowej przerosła oczekiwania rynku - wskazują analitycy. Dodali, że niekorzystne lipcowe wyniki dot. zarówno produkcji przemysłowej jak i sprzedaży detalicznej, były zdarzeniem jednorazowym.

Share
d1htgpw

Dane dotyczące produkcji przemysłowej, która - jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego - wzrosła w sierpniu o 7,5 proc. w ujęciu rocznym, to najlepszy wynik w tym roku, a po oczyszczeniu o efekty sezonowe o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, to drugi najlepszy wynik w tym roku - zauważają analitycy Raiffeisen Bank Polska.

W komentarzu do danych podkreślili, że wzrosty w samym tylko przetwórstwie przemysłowym były jeszcze silniejsze i sięgnęły 9,4 proc. r/r. "Produkcja była w sierpniu wyższa niż rok wcześniej w zdecydowanej większości branż i ponownie wśród liderów wzrostu znalazły się takie branże jak produkcja samochodów, pozostałego sprzętu transportowego, maszyn i urządzeń czy mebli. Biorąc pod uwagę, że są to branże o dużym udziale eksportu w swojej sprzedaży, dobre wyniki produkcji przemysłowej sugerują, że także słabe wyniki eksportu w lipcu najprawdopodobniej w sierpniu uległy już wyraźnej poprawie" - napisali.

"Skala wzrostu produkcji przemysłowej przekroczyła nasze i rynkowe oczekiwania (odpowiednio 5,9 proc. r/r i 5,75 proc. r/r)" - podkreślili.

Analitycy Raiffeisena zauważyli też, że również wyniki sprzedaży detalicznej, która w ujęciu nominalnym wzrosła w sierpniu o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, były wyższe od tych które przewidywali eksperci - 4,45 proc. Sam bank prognozował, że będzie to, 4,1 proc. r/r.

d1htgpw

"Po uwzględnieniu deflacji cen koszyka sprzedaży detalicznej (2 proc. r/r), w ujęciu realnym wzrost sprzedaży sięgnął 7,8 proc. r/r, co stanowi najwyższy wzrost od kwietnia 2014r. Dane wskazują na dwucyfrowe tempo wzrostu sprzedaży samochodów, farmaceutyków i kosmetyków, odzieży i obuwia oraz mebli i sprzętu RTV i AGD. To, że wyraźny wzrost sprzedaży dotyczy wielu kategorii dóbr świadczy o generalnym ożywieniu popytu konsumpcyjnego, który w III kwartale wiązać można w dużym stopniu z programem 500+" - napisali w komentarzu do poniedziałkowych danych.

Jak podkreślili, poniedziałkowe dane łagodzą obawy, które zrodziły rozczarowujące wyniki za lipiec, że obserwowane w pierwszym połowie roku spowolnienie koniunktury utrzyma się także w kolejnym kwartale.

Podobnego zdania jest Adam Antoniak z Banku Pekao, który zauważył, że produkcja przemysłowa, która spadła w lipcu o 3,4 proc. r/r, w sierpniu wzrosła o "solidne" 7,5 proc r/r.

"Tempo wzrostu produkcji sprzedanej w przetwórstwie osiągnęło wzrosty blisko dwucyfrowe. Tegoroczne dane o aktywności produkcyjnej w przemyśle w lipcu i sierpniu odbiegają od wzorca z ubiegłych lat. Nie można wykluczyć, że część produkcji została przesunięta z lipca na sierpień" - napisał w komentarzu.

d1htgpw

Antoniak dodał, że wydatkom konsumpcyjnym na zakupy towarów sprzyjają rosnące dochody z pracy, "wspierane dodatkowo zwiększonymi transferami socjalnymi, które po spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz odbudowie oszczędności powinny stopniowo napędzać konsumpcję".

Największe wzrosty sprzedaży notowano w przypadku "tekstyliów, odzieży i obuwia" (18,8 proc. r/r), "pojazdów samochodowych, motocykli oraz części" (17,6 proc. r/r), oraz "farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego" (15,9 r/r).

Jak dodał w komentarzu, "łyżką dziegciu w beczce miodu" były jednak dane o produkcji budowlano-montażowej, która spadła aż o 20,5 proc. r/r a to - jak podkreślił - "najgłębszy spadek od maja 2013 r.

Jego zdaniem, tak głębokie spadki wskazują, że w trzecim kwartale br.należy się spodziewać "spadku inwestycji w środki trwałe, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich dwóch kwartałach."

Jak dodał, poniedziałkowe dane wskazują na utrzymujący się wzrost aktywności ekonomicznej, któremu towarzyszy stopniowe wygasanie tendencji deflacyjnych w przemyśle. "W takich okolicznościach RPP powinna utwierdzić się w przekonaniu, że stopy procentowe powinny w najbliższych miesiącach pozostać bez zmian" - zaznaczył.

d1htgpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1htgpw
d1htgpw