Trwa ładowanie...
dszbuyr

Pekao

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: East News

Bank Pekao (czyli Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna) to polski bank uniwersalny założony w latach 20.

Historia

Bank Pekao został założony jako uniwersalny bank komercyjny w 1929 roku. Przeznaczony był głównie dla Polaków, którzy żyli poza granicami Polski. Pierwsze placówki otwarto w USA, Francji, Argentynie i Izraelu, ale do 1939 roku liczba oddziałów obejmowała większość państw, w których przebywała Polonia. Po wybuchu II wojny światowej centrala banku została przeniesiona do Francji.

Po wojnie Bank Pekao zajmował się obsługą międzynarodowych operacji finansowych władz PRL. Od 1968 roku możliwe było zakładanie rachunków dewizowych dla osób pracujących za granicą. Pekao jako pierwszy polski bank stworzył biuro maklerskie i wydał pierwszą kartę kredytową. W 1996 roku podjęto decyzję o utworzeniu Grupy Pekao S.A., a w jej skłąd weszły oprócz banku Pekao S.A. także: Powszechny Bank Gospodarczy S.A. z Łodzi, Pomorski Bank Kredytowy S.A. ze Szczecina, Bank Depozytowo-Kredytowy S.A. z Lublina.

Fuzja zakończyła się w 1999 roku. Wspólnym logo Grupy Pekao S.A. został żubr. W tym samym roku Pekao stał się członkiem grupy bankowej UniCredito Italiano. W 2005 roku rozpoczęto starania o połączenie Banku BPH i Pekao, co ostatecznie zrobiono w 2007 roku. W 2012 roku przeprowdzono rebranding banku – charakterystycznego żubra zamieniono na białą cyfrę jeden na czerwonym tle, które jest logo UniCreditu. Cztery lata później akcje banku wystawiono na sprzedaż – 32,8% akcji wykupił Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju. Przeprowadzono ponowny rebranding i przywrócono żubra w logo.

Właściciel

Od 14 czerwca 2017 prezesem Pekao jest Michał Krupiński.
Akcje Banku Pekao należą do:

  • PZU S.A. - 20%,
  • Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. - 12,80%
  • UniCredit Sp. A. - 6,26%. 60,94% akcjonariatu należy do pozostałych inwestorów.

Działalność

Bank Pekao jest bankiem uniwersalnym i jego oferta jest skierowana do osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych. Klientom indywidualnym bank oferuje m.in. konta osobiste, ubezpieczenia, pożyczki i kredyty. Oferuje także funkcję „Bankowość Osobista Premium”, która obejmuje indywidualną opiekę doradcy i szereg innych udogodnień. Dla firm bank przygotował Pakiety Mój Biznes, które zawierają zestał potrzebnych w firmie produktów bankowych. Ponadto ma ofertę dla klientów korporacyjnych, a także specjalną ofertę dla rolników. Klienci mogą także korzystać z bankowości elektronicznej przez system Pekao 24.

Przy Banku Pekao funkcjonuje Fundacja Banku Pekao S.A. imienia dr. Mariana Kantona, której działania obejmują wspieranie oświaty, wychowania dzieci i młodzieży, upowszechnianie kultury, popularyzację wiedzy bankowej, a także wspomaganie przedsięwzięć naukowych.

Liczba placówek

Pod koniec 2016 roku Bank Pekao miał przeszło 900 placówek.

Wartość

W pierwszej połowie 2017 roku zysk netto Banku Pekao wyniósł 884,8 mln miliona złotych.

dszbuyr

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dszbuyr
dszbuyr
dszbuyr
dszbuyr