Trwa ładowanie...

Analitycy: rosną ceny benzyny i oleju napędowego

Ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw w mijającym tygodniu rosły - informują analitycy paliwowi. Kolejny tydzień ma przynieść dalsze podwyżki.

Share
Analitycy: rosną ceny benzyny i oleju napędowegoŹródło: Jupiterimages
d49kjqt

Z danych BM Reflex wynika, że w mijającym tygodniu za benzynę bezołowiową 95 płaciliśmy średnio 5,62 zł/l, benzynę bezołowiową 98 - 5,82 zł/l, a za olej napędowy około 5,63 zł/l. W przypadku tych paliw odnotowaliśmy zatem podwyżki cen odpowiednio o 8, 6 i 7 gr/l. Ostatni raz takie ceny na stacjach były w listopadzie ub.r.

Analitycy BM Reflex wskazują, że w ostatnich dwóch tygodniach w lepszej sytuacji byli tankujący autogaz. Jego ceny spadły od początku roku do poziomu 2,68 zł/l i jednocześnie najniższego od września 2011 roku.

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach będą kształtowały się poziomach odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 około 5,58 - 5,67 zł/l, dla benzyny bezołowiowej 98 około 5,75 - 5,85 zł/l, dla oleju napędowego około 5,58 - 5,67 zł/l, dla LPG około 2,65 - 2,72 zł/l. "Nie wykluczamy, że na koniec lutego ceny benzyny i oleju napędowego jeszcze wzrosną, ale skala podwyżek powinna być nieco mniejsza, ze względu na wyhamowanie podwyżek na rynku hurtowym" - podał BM Reflex.

d49kjqt

Eksperci e-petrol podkreślają, że w mijającym tygodniu zarówno diesel, jak i benzyna podrożały średnio o około 10 groszy na litrze. "W dalszym ciągu zanosi się na ruch w tym samym kierunku - nowy tydzień przyniesie nam kolejne podwyżki" - piszą eksperci.

"Od końca stycznia cena benzyny wzrosła na stacjach o około 18 gr/l, natomiast cena oleju napędowego o 14 gr/l. Widać więc, że zmiana jest niebagatelna. Na uboczu głównego nurtu pozostaje autogaz, którego cena w tym okresie obniżyła się o 2 grosze i kosztuje on 2,69 zł/l. Nie należy jednak sądzić, że tu spadek mógłby być większy - zwłaszcza jeśli prognozy dla paliw tradycyjnych są zdecydowanie zwyżkowe. W przypadku najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 jest zupełnie prawdopodobne, że ceny średnie będą mogły zbliżyć się nawet do 5,67 zł za litr" - czytamy w komentarzu.

Analitycy e-petrol uważają, że jest prawdopodobne, iż diesel w najbliższych tygodniach stanie się paliwem tańszym od benzyny. "Autogaz lokować się zapewne będzie w przedziale 2,64-2,71 zł/l - mimo obniżki cen hurtowych spadków na stacjach nie ujrzymy" - podkreślają.

d49kjqt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49kjqt
d49kjqt