Trwa ładowanie...
d3mac4d
Dom Maklerski BOŚ
gpw

Angie, dokąd nas zaprowadzisz?

Początek sesji zapowiadał odbicie po wczorajszym bardzo mozolnym i głębokim osunięciu się indeksu, w trakcie którego zanotowano jeden z najniższych wolumenów obrotu w bieżącym roku.

Share
d3mac4d

Jednak około 16-tej nastroje znacznie się pogorszyły i WIG20 zwalił się z hukiem do poziomu wczorajszego dna. Przyczyną pogorszenia nastroju był się sprzeciw Niemiec wobec planu podniesienia funduszu ESM.

Niezłe nastroje z początku notowań wzmocnił o godzinie 11-tej odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Indeks instytutu ZEW -53,8 pkt. (Oczek. -56,5 pkt. Poprz. -55,2 pkt.) okazał się lepszy od oczekiwań. W ciągu godziny WIG20 urósł 30 pkt. przekraczając po drodze barierę 2200 pkt. Szybko okazało się jednak, że przeholowaliśmy. Wzrosty na zachodzie Europy były w tym samym czasie mniej entuzjastyczne. Być może podziałała tu opinia z HSBC, którą poznaliśmy rano – „polskie akcje są niedowartościowane, są ok”. Do przesilenia doszło na poziomie 2213 pkt, gdyż okazało się, że zagranica nie idzie za nami. WIG20 osunął się w okolicę 2200 pkt. i na tym poziomie oscylował do 16-tej, kiedy pojawiła się informacja – „Angela Merkel przeciwna powiększeniu funduszu stabilności ESM”.

Giełdy zapikowały w dół. Paryski CAC40 spadł poniżej wczorajszego dołka. Niedługo po informacji z Niemiec Fitch poinformował, że obniża perspektywę ratingu dla Czech, Bułgarii, Litwy i Łotwy do stabilnej z pozytywnej. Informacja ta sama w sobie byłaby pewnie zignorowana, ale w tej sytuacji dolała oliwy do ognia. WIG20 obronił się ostatecznie na poziomie wczorajszego dołka 2160 pkt, a w końcówce odreagował – 2187 pkt.

Fundamentalne, kluczowe znaczenie dla dalszego kierunku rynku jest odpowiedź na pytanie, czy dojdzie do luzowania polityki pieniężnej w strefie euro. Dziś rano spekulowano, że FED dodrukuje pieniędzy , być może uruchomi nawet QE3. Pojawiły się też nadzieje, na podobne rozwiązanie w Europie po ostatnim szczycie. Rynki od tygodni oczekują na masowy druk euro przez ECB, do którego może dojść, jak się spekuluje, po zdyscyplinowaniu rozrzutnych państw południa. Dzisiejsza wypowiedź Angeli Merkel oddaliła te nadzieje i spowodowała gwałtowną wyprzedaż.

d3mac4d

Witold Zajączkowski

| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy. |
| --- |

d3mac4d

Podziel się opinią

Share
d3mac4d
d3mac4d