Audytorzy chcą zapobiegać kryzysom

Na podstawie informacji zebranych podczas audytu biegli rewidenci mogliby przygotowywać coroczny raport o zagrożeniach dla gospodarki. Dzięki temu można by uniknąć gwałtownych kryzysów.

Audytorzy chcą zapobiegać kryzysom
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Ten pomysł to jeden z tematów do dyskusji na rozpoczynającej się w środę X Konferencji Auditingu. Jej organizatorem jest Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (KRBR).

- Nie jest to idea, którą można szybko wprowadzić w życie. Konieczny jest standard, który ureguluje, co w takim raporcie powinno się znaleźć oraz zasady jego tworzenia. Trwa już dyskusja na forum międzynarodowym, jak mogłoby to wyglądać. Z pewnością rzecz jest warta zachodu, bo podczas swoich prac biegli rewidenci uzyskują wiele informacji, które zebrane w jednym miejscu mogą dać wiarygodny obraz kondycji gospodarki - mówi Maria Rzepnikowska, zastępca prezesa KRBR.

Polscy biegli chcą się przyłączyć do trwającej w UE dyskusji o jakości sprawozdań małych i średnich firm.
- W Europie dąży się do ograniczania obciążeń administracyjnych wobec tych podmiotów. Nie ma więc mowy o rozszerzaniu obowiązku badania sprawozdań. Chcielibyśmy jednak w przyszłości zaoferować tym firmom usługę atestacyjną - informuje Jadwiga Szafraniec, zastępca prezesa KRBR.
- Polega to na tym, że biegły uczestniczy w sporządzeniu sprawozdania i bierze za nie część odpowiedzialności. Takie rozwiązanie funkcjonuje już np. w Anglii i Norwegii.

- Nie chcemy, aby korzystanie z tych usług było obowiązkowe. Jesteśmy jednak pewni, że ich wprowadzenie byłoby z korzyścią np. dla banków lub organizatorów przetargów. Łatwiej byłoby im sprawdzić, czy mają do czynienia z wiarygodną firmą - wyjaśnił Adam Kęsik, prezes KRBR.

Uczestnicy konferencji zajmą się także wieloma innymi sprawami, m.in. podsumowaniem pierwszych miesięcy funkcjonowania nowej ustawy o biegłych rewidentach.

Rzeczpospolita

firmakryzysgospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)