Trwa ładowanie...
kredyty

Banki znów sobie wierzą

Lody na rynku międzybankowym powoli pękają. Niestety, na razie za granicą. W kraju na efekty działań NBP trzeba poczekać - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Share
Banki znów sobie wierzą
Źródło: Express Ilustrowany
d10kw98

Trzymiesięczne stwaki EURIBOR i LIBOR znacząco spadły.

Pomoc gotówkowa i gwarancje, jakich rządy i banki centralne wielu państw z całego świata udzieliły bankom w ostatnich tygodniach, powoli zaczyna przynosić pożądane efekty. W dół idzie większość stawek, po jakich instytucje finansowe deklarują chęć pożyczenia sobie kapitału. A to świadczy o tym, że stopniowo odbudowuje się zaufanie między bankami.

_ Globalny system finansowy zaczyna łapać oddech. Spadają nie tylko stawki oprocentowania pożyczek, ale zawieranych jest też zdecydowanie więcej transakcji. Kilka tygodni temu rynek pieniężny praktycznie nie funkcjonował _– mówi Robert Hryciuk, diler z banku BNP Paribas.

d10kw98

Polski rynek, niestety, jest w innej fazie kryzysu. Dopiero bowiem pod koniec ubiegłego tygodnia NBP przeprowadził pierwsze operacje w ramach tzw. pakietu zaufania. Jak oceniają ekonomiści, nie przyniosły one pożądanego efektu. To, co było ich celem – a więc przekonanie banków do pożyczania sobie nawzajem pieniędzy na dłuższe terminy – nie zostało osiągnięte i te segmenty rynku są nadal martwe. Stawki WIBOR-u i WIBID-u (poza tzw. overnight, czyli pożyczką na jeden dzień) nie drgnęły.

Nie ma co liczyć na to, że rynek kredytów szybko się odblokuje.

To źle wróży nie tylko posiadaczom akcji giełdowych banków (wczoraj na GPW znów były najsłabszym sektorem), ale także całej gospodarce.

_ Można bowiem oczekiwać dużo niższych wolumenów kredytów, co z jednej strony oznaczać będzie słabsze wyniki sektora, z drugiej – kłopoty z finansowaniem inwestycji przedsiębiorstw i zakupów konsumentów _– dodaje Ernest Pytlarczyk.

Co nowa sytuacja oznacza dla kredytobiorców w walutach obcych? Co jeszcze mógłby zrobić NBP? Jak obecna sytuacja walutowa wpłynie na dynamikę PKB? O tym więcej w "Pulsie Biznesu"

d10kw98

Podziel się opinią

Share
d10kw98
d10kw98