Trwa ładowanie...
hesja
25-03-2013 14:15

Bawaria i Hesja skarżą "janosikowe" w Trybunale Konstytucyjnym

Bawaria i Hesja zaskarżyły w poniedziałek do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ustawę o "janosikowym", zobowiązującą bogatsze kraje związkowe, które dysponują nadwyżkami budżetowymi, do przekazywania części wygospodarowanych środków biedniejszym landom.

Bawaria i Hesja skarżą "janosikowe" w Trybunale KonstytucyjnymŹródło: AFP
d3lkx7s
d3lkx7s

- To akt politycznej samoobrony - powiedział premier Hesji Volker Bouffier (CDU)
, informując o złożeniu skargi. - Ten, kto pracuje, powinien coś z tego mieć - dodał. Premier Bawarii Horst Seehofer (CSU) zaznaczył, że obecnie obowiązujący system powinien zostać zreformowany, ponieważ jest niesprawiedliwy, promując bierność, a karząc za gospodarność.

Władze obu landów podjęły w lutym decyzję o skierowaniu skargi do Trybunału w Karlsruhe.

W zeszłym roku trzy spośród 16 tworzących RFN krajów związkowych - Bawaria, Hesja i Badenia-Wirtembergia - wypracowały nadwyżki budżetowe w łącznej wysokości 7,9 mld euro skutkujące obowiązkiem pomocy dla pozostałych landów. Największym płatnikiem jest Bawaria (3,9 mld euro); Hesja przekazała 1,3 mld euro.

Badenia-Wirtembergia nie przyłączyła się do skargi, a premier tego landu Winfried Kretschmann z partii Zielonych nazwał skargę przedwyborczym manewrem.

d3lkx7s

W Bawarii i Hesji, rządzonych przez konserwatywne partie CSU i CDU, w 2013 roku odbędą się wybory do lokalnych parlamentów (landtagów).

Największym beneficjentem "janosikowego" jest Berlin, który otrzymał w ubiegłym roku ze wspólnej puli 3,3 mld euro. Autorzy skargi do Trybunału Konstytucyjnego domagają się wyłączenia Berlina jako stolicy kraju z obecnego systemu transferów między landami i finansowania go z budżetu centralnego.

Zasada "wyrównywania warunków życia w krajach związkowych", na której opiera się redystrybucja dochodów, wpisana jest do niemieckiej konstytucji. Obecny system ma obowiązywać do 2020 roku. Autorzy skargi konstytucyjnej argumentują, że ustawa zasadnicza niedawno została uzupełniona o zakaz zadłużania się, co koliduje z systemem redystrybucji w obecnej formie.

Po II wojnie światowej Bawaria, jako land rolniczy i pozbawiony przemysłu, przez ponad 30 lat była beneficjentem "janosikowego" płaconego przez silniejsze ekonomicznie kraje związkowe. Przedstawiciele Bawarii twierdzą, że obecnie land ten płaci w ciągu roku więcej, niż otrzymał w całej powojennej historii.

Z Berlina Jacek Lepiarz

d3lkx7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lkx7s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj