Trwa ładowanie...

Będzie warszawskie 550 plus. Radni poparli pomysł wsparcia dla młodych rodziców

Od kwietnia przyszłego roku dzieci warto będzie rodzić w Warszawie. Radni zdecydowali bowiem, że rodzice mieszkający w stolicy dostaną po narodzinach dziecka wsparcie warte 550 zł.

Share
Będzie warszawskie 550 plus. Radni poparli pomysł wsparcia dla młodych rodziców
Źródło: 123RF
dn4we6h

"Wyprawka dla warszawskiego malucha" – tak nazywa się projekt jednogłośnie przyjęty przez warszawskich radnych na sesji 27 września. Zgodnie z jego zapisami, dzieci urodzone po 1 kwietnia przyszłego roku, których rodzice mieszkają w Warszawie (i płacą tam podatki), otrzymają wartą 550 zł wyprawkę. Nie będą to pieniądze, ale produkty niezbędne w pierwszej fazie życia niemowlęcia.

Wsparcie będzie przekazywane rodzicom niezależnie od dochodów. Na złożenie odpowiedniego wniosku będą mieli miesiąc od dnia narodzin dziecka. Wzór wniosku oraz drodze rozporządzenia określi prezydent stolicy. Ostateczny skład wyprawki ustalą urzędnicy po przeprowadzeniu pilotażu i konsultacji z rodzicami.

Zobacz też: Co piąte polskie dziecko chodzi do żłobka

Inicjatorami stworzenia projektu byli aktywiści, którzy jako przykład wskazywali tzw. fińskie wyprawki. Koszt programu miasto szacuje na około 11-12 mln zł rocznie. Środki na jego realizację zostały zabezpieczone do 2022 r. włącznie.

dn4we6h

Wartośc wsparcia ustalona na poziomie 550 zł przywołuje na myśl od razu świadczenie 500+, które rząd PiS wprowadził jako próbę odpowiedzi na wyzwanie demograficzne stojące przed Polską. Jak informowaliśmy w money.pl. choć liczba narodzin rośnie, to wciąż przewyższa ją liczba zgonów. Tym samym naszemu krajowi nadal grozi demograficzna katastrofa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dn4we6h

Podziel się opinią

Share
dn4we6h
dn4we6h