Będzie zakaz uboju rytualnego?

Dziś Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy rozporządzenie zezwalające na ubój rytualny zostało wydane zgodnie z prawem. Zaskarżył je Prokurator Generalny.
Chodzi o zgodność rozporządzenia z ustawą o ochronie zwierząt oraz Konstytucją RP. Zdaniem Prokuratora Generalnego, minister rolnictwa przekroczył swoje uprawnienia.

Będzie zakaz uboju rytualnego?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

28.11.2012 07:54

Dorota Wiland z Fundacji Ius Animalia podkreśla, że rozporządzenie zezwalające na taki ubój nie ma nic wspólnego z wolnością religijną na którą powołują się polscy urzędnicy. Podkreśla, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przedmiotem obyczaju religijnego nie jest akt zabijania i wykrwawiania zwierząt, tylko akt spożywania mięsa. Dorota Wiland przekonuje, że tak długo jak prawo polskie i unijne nie zakazuje Żydom i muzułmanom spożywania mięsa koszernego czy z uboju rytualnego, tak nie może być mowy o pogwałceniu wolności religijnej. Takie tłumaczenie uboju religijnego w Polsce określa jako "szczyt hipokryzji". Dorota Wiland dodaje, że większość mięsa z uboju rytualnego trafia na eksport, a Polska stała się jednym z liderów tego rynku.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk wyjaśnia, że sprawą zajęto się na wniosek organizacji broniących praw zwierząt. Zdaniem Prokuratury Generalnej rozporządzenie zezwalające na ubój rytualny jest niezgodne z Konstytucją RP.

Rzecznik wyjaśnia, że ustawa o ochronie zwierząt nie przewiduje uboju rytualnego. Tymczasem w Polsce obowiązuje rozporządzenie, które taki ubój dopuszcza. Mateusz Martyniuk dodaje, że rozporządzenie ministerstwa rolnictwa jest niezgodne z Konstytucją. Dlatego też Prokurator Generalny skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Ustawa Zasadniczą. Dodaje również, że rozporządzenie jest aktem prawnym niższej rangi niż ustawa. Nie może zatem stać ono w sprzeczności z Konstytucją.

Tymczasem ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi w wydanym komunikacie informuje, ze prowadzi prace mające na celu wprowadzenie zmian do ustawy o ochronie zwierząt. Mają one umożliwić stosowanie unijnego rozporządzenia z 2009 roku, które zezwala na ubój rytualny w rzeźniach. Ma ono wejść w życie 1 stycznia 2013 roku. Resort rolnictwa podkreśla również, że przepisy krajowe, nie mogą uniemożliwiać uśmiercania zwierząt zgodnie z metodami wymaganymi przez obrzędy religijne.

W Polsce od 2002 roku obowiązuje zakaz uboju zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania. Z kolei w 2004 roku ministerstwo rolnictwa wydało rozporządzenie, które zezwala na taki ubój. Według organizacji broniących praw zwierząt jest ono niezgodne z polskim prawem.

zwierzętatrybunał konstytucyjnyubój rytualny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)