Trwa ładowanie...
inflacja

Belka: Rada Polityki Pieniężnej jest potrzebna gospodarce

Prezes NBP Marek Belka przedstawiając w środę w Sejmie sprawozdanie z działalności NBP w 2013 r. podkreślił, że Rada Polityki Pieniężnej jest potrzebna polskiej gospodarce.

Share
Belka: Rada Polityki Pieniężnej jest potrzebna gospodarce
Źródło: AFP, Fot: JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN
d1t4057

- Potrzebujemy RPP z jej wachlarzem doświadczeń i poglądów na temat gospodarki i możliwością kształtowania oczekiwań inflacyjnych. Potrzebujemy prowadzenia polityki pieniężnej w ramach elastycznej polityki bezpośredniego celu inflacyjnego. Te ramy pozwalają się rozwijać polskiej gospodarce - powiedział w Sejmie Belka.

Jak zaznaczył, inflacja jest procesem o charakterze o wiele bardziej skomplikowanym i wieloprzyczynowym. - Inflacja jest tylko w szczególnych warunkach zjawiskiem czysto monetarnym. To znaczy, że tylko w szczególnych warunkach zmiany inflacji związane są sztywno ze zmianą ilości pieniądza w gospodarce. Te szczególne warunki to hiperinflacja - tłumaczył szef NBP.

d1t4057

Przypomniał, że doświadczenie hiperinflacji Polska przeżyła na przełomie lat 80. i 90. - Nie wszyscy zauważyli, że ten okres - dzięki wysiłkowi i decyzjom podjętym w tamtym czasie - już się skończył - powiedział Belka. Dodał, że jeżeli ktoś mówi, że inflacja jest zawsze zjawiskiem pieniężnym, "to znaczy, że jego kształcenie ekonomiczne skończyło się w końcu lat 80.".

- Ci, którzy mówią o drukowaniu pieniędzy, o drukowaniu pustych pieniędzy, myślą w kategoriach socjalistycznej gospodarki planowej. Ten świat już nie istnieje. Istnieje inny świat, świat w którym funkcjonuje Polska. Żyjemy od 25 lat w gospodarce rynkowej, w której proces kreacji pieniądza wygląda zupełnie inaczej. O ilości pieniądza decydują banki komercyjne - mówił szef NPB.

W ocenie Belki związek pomiędzy wielkością finansów banku centralnego, a wielkością podaży pieniądza w gospodarce już od dawna przestał być stabilny. - Stało się to na skutek rozwoju rynków finansowych, zwiększenia zakresu usług finansowych, pojawienia się nowych instrumentów oszczędnościowo-rozliczeniowych - powiedział. Wskazał, że również związek między podażą pieniądza a poziomem aktywności gospodarczej przestał być stabilny. - W tym kontekście założenie - monetarystyczne założenie - że można zapobiegać inflacji utrzymując po prostu tempo wzrostu podaży pieniądza zgodne z tempem wzrostu gospodarczego - okazało się błędne. To założenie było słuszne przez dziesiątki lat. Ale tylko do lat 80. dwudziestego wieku - tłumaczył.

Wyjaśnił, że gdyby to założenie było dalej słuszne, wtedy nie miałoby sensu prowadzenie polityki pieniężnej w systemie bezpośredniego celu inflacyjnego, z kluczowym instrumentem w postaci stóp pieniężnych. - Nie byłoby sensu powoływać Rady Polityki Pieniężnej. Departament operacji krajowej NBP mógłby wtedy regulować wielkość podaży pieniądza mechanicznie, w celu ograniczenia inflacji. Ale tak nie jest" - podkreślił prezes NBP.

d1t4057

Podziel się opinią

Share
d1t4057
d1t4057