Trwa ładowanie...

Benzyna stanieje na Święta

Ostatnie dwa tygodnie roku na stacjach paliw będą prawdopodobnie tańsze niż obecnie, przekonują analitycy rynku paliw. Ceny najpopularniejszej benzyny już teraz zbliżyły się do najniższych poziomów w tym roku. Oznacza to, że na święta na pewno pojedziemy taniej niż przed rokiem.

Share
Benzyna stanieje na ŚwiętaŹródło: AFP, fot: kevork djansezian
d41h5zd

- W ujęciu rok do roku ceny wszystkich paliw pozostają niższe - zauważają analitycy BM Reflex. Według ich wyliczeń średnio za litr benzyny Pb95 trzeba było w tym tygodniu zapłacić 5,37 zł (o 13 gr mniej niż w 2012 r.), za litr oleju napędowego - 5,43 (o 15 gr mniej), a za litr LPG 2,69 zł (taniej o 4 gr). - Różnica między obecnym a ubiegłorocznym poziomem cen może maleć do końca roku, ale ceny nie powinny wzrosnąć powyżej poziomu z końca ub. roku - czytamy w raporcie

Bardzo zbliżony poziom cen paliw raportują też analitycy e-petrol.pl, ale ich zdaniem w perspektywie najbliższych tygodni możliwe są znaczące przeceny paliw. "W przypadku zmian ceny benzyny bezołowiowej 95 przewidujemy ulokowanie poziomu cen między 5,26-5,35 zł/l. Jeśli chodzi o prognozy dla oleju napędowego – tu widoczny będzie zapewne przedział 5,34-5,42 zł/l. Co ważne potanieje także gaz płynny – będzie to spadek pierwszy od września – ceny tutaj będą zapewne bliskie 2,61-2,69 zł/l" - czytamy w raporcie e-petrol.

Jeżeli sprawdzą się najbardziej optymistyczne prognozy benzyna przed Świętami będzie najtańsza w tym roku.

d41h5zd

Korzystne zmiany

Na spadek cen paliw znaczący wpływ mogą mieć zmiany na rynku hurtowym. W minionym tygodniu hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Pb95 spadły o ponad 2 proc.

Tanieje również surowiec. Ceny ropy Brent spadły w ciągu tygodnia o ok. 3 dolary na baryłce. O przecenie zadecydowały obawy inwestorów związane ze zbliżającym się posiedzeniem Rezerwy Federalnej USA oraz informacje o możliwym przywróceniu pracy terminali eksportowych w trzech portach we wschodniej Libii.

Zobacz: Sprawdziliśmy gdzie najtaniej kupić klocki LEGO »Sprawdziliśmy gdzie najtaniej kupić klocki LEGO »

d41h5zd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41h5zd
d41h5zd