Trwa ładowanie...

Bez USA totalny giełdowy bezruch

Pierwszy dzień nowego tygodnia rynki rozpoczęły od całkowitego marazmu i stagnacji, a wszystko za sprawą przedłużonego weekendu w USA. Inwestorzy za Oceanem mają jeszcze jeden dodatkowy dzień przerwy w pracy po wczorajszym Święcie Niepodległości, a to wybitnie odbiło się na wszystkich światowych giełdach.
Share
Paweł Cymcyk, analityk A-Z Finanse
Paweł Cymcyk, analityk A-Z FinanseŹródło: A-Z Finanse
d1hor3a

Poniedziałkowa sesja na GPW była przez to przeznaczona tylko dla najbardziej cierpliwych graczy, bo dosłownie i w przenośni nie działo się nic. Nie było płynności, aktywności, zmienności i obrotu – mówiąc wprost: nie było niczego!

Poza brakiem istotnych danych makroekonomicznych krajowa giełda nie zareagowała nawet drgnięciem na wynik wyborów. Fakt, kto jest prezydentem ma dla gospodarki i poszczególnych przedsiębiorstw tak marginalne znaczenie, że trudno było oczekiwać innego zachowania. Zwłaszcza, że wynik nie zaskoczył. Żadnych nadziei na zmiany stylu handlu nie było również po publikacji porannych indeksów PMI dla sektora usług w całej Europie.

Były one na tyle blisko oczekiwanych odczytów, że nie można było z ich powodu zaobserwować żadnych ruchów. Przy całkowitym spokoju pojawiły się jeszcze informacje o sprzedaży detalicznej w krajach strefy euro, która wzrosła o 0,2 proc. To dość słaby odczyt jeżeli porównać go do prognozy wynoszącej aż 0,4 proc., ale już biorąc pod uwagę, że rok do roku sprzedaż minimalnie wzrosła można to traktować za optymistyczny sygnał. Na razie wprawdzie bardzo słaby, ale jeżeli tendencja wzrostowa by się utrzymała to z pewnością znalazło by to odzwierciedlenie w zyskach przedsiębiorstw zwiększających sprzedaż.

d1hor3a

Po całych 7 godzinach handlu obrót na całym rynku sięgnął ledwo 0,5 mld złotych, czyli wartości co najmniej dwukrotnie za małej by mówić w ogóle o jakiejkolwiek sesji. Taka wartość jest najniższa w tym roku i empirycznie potwierdza, że jakikolwiek ruch na indeksach jest możliwy tylko przy obecności światowego lidera jakim są giełdy w USA. Na szczęście już jutro wszystko wraca do normy i jest szansa, że zobaczymy prawdziwy handel a nie tylko jego cień. O dzisiejszej sesji można zapomnieć równie szybko jak o wyniku ostatniego losowania lotka.

Paweł Cymcyk
Analityk A-Z Finanse

d1hor3a

Podziel się opinią

Share
d1hor3a
d1hor3a