Bezpłatne studia to fikcja. Ile kosztuje zdobycie dyplomu?

Ile kosztuje średnio zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce? Obliczyli to eksperci Aegon PTE. I przekonują, że bezpłatne studiowanie to tylko fikcja.

Bezpłatne studia to fikcja. Ile kosztuje zdobycie dyplomu?
Źródło zdjęć: © Fotolia | lightpoet

Ile kosztuje średnio zdobycie wyższego wykształcenia w Polsce? Obliczyli to eksperci Aegon PTE. I przekonują, że bezpłatne studiowanie to tylko fikcja. Ponoszone przez polskich studentów wydatki na czynsz, pomoce naukowe, utrzymanie i wyżywienie są jednak i tak niższe niż np. w Wielkiej Brytanii czy USA.

- Na uczelniach państwowych czesnego co prawda się nie pobiera, ale studenci i tak niemało płacą za swoje wykształcenie - zauważa Marcin Hadyś, członek zarządu Aegon PTE. - Często zdarza się, że muszą dopłacić za dodatkowy kierunek, różnego rodzaju dokumenty, tłumaczenia itp. Oprócz uczelni państwowych, które za naukę przynajmniej formalnie nie pobierają opłat, mamy sektor prywatny, który pobiera czesne. Różnice w jego wysokości są bardzo duże. Można więc stwierdzić, że w Polsce nie ma faktycznie bezpłatnych studiów - dodaje.

Koszt zdobycia wyższego wykształcenia nad Wisłą, jak przekonuje członek zarządu Aegon PTE, to około 150 tys. zł. Najbardziej kosztowne są kierunki biznesowe, ekonomiczne oraz medycyna.

Źródło artykułu:Newseria
edukacjastudiadyplom

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)