Trwa ładowanie...

Bezrobocie w dół

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 13,0 proc. wobec 13,1 proc. w lipcu - poinformował w poniedziałek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz
Share
Bezrobocie w dół
Źródło: fw
dsozk30

"Stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 13,0 proc. z 13,1 proc. w lipcu" - powiedział na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz.

Według danych resortu w urzędach pracy w końcu sierpnia zarejestrowanych było 2 mln 85 tys. osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o 8,4 tys.

Polecamy: Uproszczenia dla małych firm. Pracodawcy popierają zmiany

dsozk30

Z danych ministerstwa wynika, że pracodawcy w sierpniu zgłosili do urzędów pracy 74,4 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 10 tys., czyli 16 proc. więcej niż w lipcu tego roku i 4,2 tys. więcej niż w sierpniu zeszłego roku.

Doktor Grażyna Spytek-Bandurska z Konfederacji Lewiatan podkreśla, że w okresie wakacyjnym, dzięki pracom sezonowym, zwykle wskaźnik bezrobocia maleje. Dodaje, że poprawę na rynku pracy zawdzięczamy również lekkiemu ożywieniu w gospodarce. W jej opinii, w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Już we wrześniu pracownicy sezonowi zaczną powoli wracać do rejestrów bezrobotnych, na rynku pojawi się też nowa fala absolwentów, z których wielu może nie znaleźć zatrudnienia.

Ekspert dodaje, że gdyby jednak ożywienie gospodarcze nabrało tempa, zapotrzebowanie na nowych pracowników wzrośnie, co korzystnie przełoży się na sytuację na rynku pracy.

Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty z całej Polski!

dsozk30

Podziel się opinią

Share
dsozk30
dsozk30