Trwa ładowanie...

Bezrobotnych będzie przybywać

Bezrobocie coraz wyższe. Z szacunków resortu pracy wynika, że pod koniec grudnia ubiegłego roku stopa bezrobocia wyniosła 13,3 procent wobec 12,9 procent w listopadzie

Share
Bezrobotnych będzie przybywać
Źródło: sxc.hu
d3psgfa

Jak twierdzi Monika Zakrzewska, ekspertka PKPP Lewiatan ostatnie miesiące roku zawsze przynoszą znaczący wzrost bezrobocia, który ma związek z redukcją zatrudnienia sezonowego, zastojami w budownictwie, końcem terminów umów na czas określony, ale także wyczerpaniem środków na aktywne polityki rynku pracy, realizowane przez publiczne służby zatrudnienia.

d3psgfa

- Niewątpliwie jednak, to był trudny rok dla przedsiębiorców, którzy i tak zrobili bardzo dużo, by zminimalizować rozmiar zwolnień. Przyniosło to relatywnie dobry efekt - zaczynaliśmy rok 2012 z bezrobociem na poziomie 13,2 proc., a kończymy na 13,3 proc. Pierwsze miesiące tego roku z pewnością przyniosą dalsze pogorszenie sytuacji na rynku pracy i wzrost bezrobocia. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku wiele firm zapowiedziało zwolnienia grupowe, a wśród nich takie jak Fiat, Avon, Siemens - skomentowała ekspertka.

Według raportu Manpower tylko 9 proc. firm przewiduje wzrost zatrudnienia w I kwartale, podczas gdy 15 proc. zamierza ograniczyć zatrudnienie.

- Negatywne trendy na rynku pracy zaczną się odwracać dopiero od połowy roku - przedsiębiorcy liczą na zmianę przepisów dotyczących rozliczania czasu pracy i pakiet antykryzysowy, co może przyczynić się także do wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce i utworzenia nowych miejsc pracy. Bezrobotni zaś mają nadzieję na zapowiedziane przez resort pracy wsparcie 500 mln zł przeznaczonych na walkę z bezrobociem. Prawdopodobieństwo, że 2013 rok zakończymy z takim bezrobociem jak w 2012 roku jest jednak znikome. Niestety będzie gorzej - skomentowała Monika Zakrzewska.

Zdaniem Piotra Rogowieckiego - eksperta Pracodawców RP, w końcu tego roku stopa bezrobocia będzie jeszcze wyższa. W rozmowie z IAR ekspert zaznaczył, że jeśli będzie to mniej niż 14 procent, to taki poziom będzie zadowalający. Teraz aż do marca bezrobocie będzie rosło, w miesiącach letnich ze względu na prace sezonowe będzie lepiej, a później, od października znów będzie się zwiększać liczba bezrobotnych - przewiduje Piotr Rogowiecki. Jeśli "na zewnątrz" naszej gospodarki będzie się działo bardzo źle, to będzie bardzo trudno - dodaje. Zdaniem eksperta w ratowaniu miejsc pracy już istniejących pomocne będzie uelastycznienie czasu pracy.

Rząd zapowiedział wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy. Planuje też wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Pracodawca będzie miał możliwość ustalania rozkładów jej czasu, przewidujących różne godziny rozpoczynania pracy w różnych dniach.

(JK), IAR/WP.PL

d3psgfa

Podziel się opinią

Share
d3psgfa
d3psgfa