Biznesmeni stawiają pomniki w chmurach

W polskich miastach powstaje coraz więcej drapaczy chmur. Budują je zagraniczni deweloperzy i rodzimi bogacze. Każdy z nich ma być rekordowo wysoki, luksusowo wykończony i najlepiej zaprojektowany przez znanego architekta.

Obraz
© (fot. Dziennik Łódzki)

W polskich miastach powstaje coraz więcej drapaczy chmur. Budują je zagraniczni deweloperzy i rodzimi bogacze. Każdy z nich ma być rekordowo wysoki, luksusowo wykończony i najlepiej zaprojektowany przez znanego architekta.

Zdaniem Marcina Jańczuka, analityka firmy Metrohouse, każda firma, która buduje taki obiekt, liczy na prestiż.

|

Obraz
Obraz

_ Staną się one wizytówkami miast, mają dobre adresy _- wylicza Jańczuk. Zaś osobami, które zdecydują się kupić tam apartament, kieruje nie tylko chęć zamieszkania w dobrym punkcie, ale też pewnego rodzaju snobizm, a na tym można dobrze zarobić. >BR>
Ostatnio Hiszpanie z firmy Hierros Anon ogłosili plany budowy wysokiej na 285 m wieży w Poznaniu. Poznań Forum ma być gotowy przed Euro 2012.

Na dole znajdą się sklepy i biura, wyżej - pięciogwiazdkowy hotel ze 168 pokojami. Kolejnych 55 kondygnacji to luksusowe apartamenty mieszkalne. Całość zwieńczą kasyno i restauracja z widokiem na miasto, umieszczone na obrotowej platformie, ponad 200 m nad ziemią. Koszt budowy giganta obliczono na, bagatela, 300 mln euro, czyli miliard złotych. To tyle, ile będzie kosztowało warszawskie osiedle Wilanów One, w którym znajdzie się 2,5 tys. apartamentów.

Inwestycja Hierros Anon spycha z pierwszego miejsca na podium wrocławski Sky Tower, czyli sztandarowe dzieło należącej do Leszka Czarneckiego spółki LCC Corp. Ten, razem z iglicą, sięga "zaledwie" 258 metrów. _ Ale nie zamierzamy z tego powodu dobudowywać kolejnych pięter _ - uśmiecha się Artur Wiza z LCC. Choć budowa Sky Tower zakończy się dopiero w 2011 r., wrocławska firma już zaczęła sprzedaż mieszkań. Średnia cena mkw. apartamentów to ok. 13 tys. zł. W sumie kompleks mieści aż 844 mieszkania.

Artur Wiza zdradza, że Leszek Czarnecki uszczęśliwi najwyższym budynkiem kolejne miasto - Katowice. LCC Corp chce w 2009 r. rozpocząć budowę 200-metrowego drapacza chmur w ścisłym centrum miasta, w odległości 200 metrów od Spodka. Za hektarową działkę w Katowicach Czarnecki zapłacił 80 mln zł. Podobną kwotę wydał półtora roku temu na ziemię we Wrocławiu, tyle że tam działka ma powierzchnię 2,7 hektara.

Paweł Grząbka z firmy doradczej CEE Property mówi, że rentowność zwykłych inwestycji deweloperskich wynosi średnio w Warszawie 19 proc., we Wrocławiu - 17 proc., a w innych dużych miastach - ok. 13 proc. Mimo dużej liczby kondygnacji i wyższych cen mieszkań, zyski z drapaczy chmur będą podobne - a to za sprawą wysokich cen gruntów w centrach miast i ogromnych kosztów budowy.

W ciągu najbliższych pięciu lat w całej Polsce powstanie blisko 100 drapaczy chmur - najwięcej w Warszawie i Katowicach (po około 20), a także w Łodzi (ponad 10). Po co, jeśli stopy zwrotu z tego typu inwestycji nie są tak imponujące jak wysokości budynków?

W przypadku drapaczy chmur ambicje biznesmenów wykraczają poza aspekt finansowy. Nie oszczędzają ani na materiałach, ani projektantach - słynny warszawski Żagiel, czyli gmach Złota 44, zaprojektował światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Stanisław Jędrzejczak podkreśla, że do budowy 100-metrowego apartamentowca przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi (budowa rusza za kilka tygodni) zostaną użyte najszlachetniejsze materiały. Mieczysław Ciomek, prezes Invest Komfort, dwa lata temu z dumą ogłaszał, że gdyński Sea Towers (140 metrów) będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce.

W planach budowę drapaczy chmur mają kolejni biznesmeni, w tym Jan Kulczyk, który chce wybudować w ciągu najbliższych czterech lat 280-metrowy hotel w Warszawie. Nie ma wątpliwości, drapacze chmur będą swego rodzaju pomnikami wystawionym za życia biznesmenom.

POLSKA Dziennik Łódzki
Piotr M. Brzózka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)