Trwa ładowanie...
fundusze
28-07-2008 09:55

Bogacze powierzają

Anonimowość, zabezpieczenie majątku po śmierci i niższe podatki - tego szukają bogacący się Polacy. Pączkują fundusze szyte na miarę i zagranicznych trustów - pisze "Puls Biznesu".

Bogacze powierzająŹródło: Jupiterimages
d1omeaz
d1omeaz

Spółka zarejestrowana na Cyprze lub fundusz inwestycyjny - coraz częściej to one są stroną transakcji w Polsce. Ale to wcale nie zalew zagranicznych inwestorów, lecz zamożni gracze znad Wisły sięgają po rozwiązania sprawdzone od lat za granicą. Zamiast inwestować pod nazwiskiem, robią to przez powiernika. Powierzają mu swój majątek i od tego momentu to on nim rozporządza, ale w ramach postanowień zapisanych w umowie. Chętnych nie brakuje.

_ Szacuję, że w Polsce z usług powierniczych korzysta kilka tysięcy osób. Nie ma dnia bez telefonu od zainteresowanych. Poszukują coraz bardziej złożonych, a przez to ciekawych rozwiązań. Największą przeszkodą nie jest wielkość majątku, bo wystarczy 0,5 mln zł rocznego dochodu, lecz blokada psychiczna przed powierzeniem majątku _ - tłumaczy Agnieszka Rzepecka, szefowa Fortis Intertrust Polska.

d1omeaz

Na świecie powiernictwo jest znane jako trust. W naszym prawie takie rozwiązanie nie istnieje. Substytutem są fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Można do nich wnieść gotówkę, nieruchomości czy akcje. Od tego momentu dla reszty świata właścicielem staje się bliżej nieznana firma. Przedstawiciele firm gwarantują, że nikt nigdy nie dowie się, kto stoi za powierniczo zarządzanym podmiotem.

_ Anonimowość działania w biznesie ma wiele zalet. Pozwala osobie znanej z jakiejś działalności rozpocząć zupełnie inną, bez informowania o tym wszystkich na rynku, co mogłoby wpłynąć na kondycję pierwotnego biznesu. Umożliwia też ciche wejście na zagraniczne rynki. Jest korzystne finansowo. Czasami sama nazwa zainteresowanego podbija cenę za sprzedaż. Są też kraje, gdzie za towary z Polski płaci się mniej tylko dlatego, że są z Polski. Są konstrukcje pozwalające ukryć pochodzenie towaru _ - mówi Agnieszka Rzepecka.

Więcej w "Pulsie Biznesu"

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz