Trwa ładowanie...

Bruksela zapewnia osiemnastolatkom bezpłatną podróż po UE

Od czerwca pełnoletni obywatele UE mogą ubiegać się o bezpłatny bilet Interrail pozwalający na podróż pociągiem po Europie.

Share
Bruksela zapewnia osiemnastolatkom bezpłatną podróż po UE Źródło: PAP
d2azv41

Pełnoletni obywatele UE mogą od czerwca po raz pierwszy starać się o jeden z 15 tys. bezpłatnych biletów Interrail. Bilety pozwalają przez miesiąc podróżować po czterech wybranych krajach Unii. W projekcie chodzi o akcję "DiscoverEU", która bazuje na pomyśle unijnych aktywistów, by każdemu obywatelowi UE, który ukończył 18 lat podarować na urodziny bilet Interrail pozwalający, jak powiedział w środę komisarz ds. budżetu UE Günther Oettinger, poznać lepiej kontynent europejski, jego języki oraz mieszkańców.

Ramy finansowe projektu są stosunkowo skromne i wynoszą obecnie dwanaście milionów euro. W pierwszej rundzie składania podań, która potrwa od 12 do 26 czerwca, jury wybierze 15 tysięcy uczestników, którzy dzięki tzw. Travel-Pass będą mogli latem przez 30 dni podróżować za darmo pociągiem po UE oraz korzystać na niektórych odcinkach także z autobusów i promu. Wiadomość o tym, że zostali wybrani, otrzymają tydzień później.

Rocznie do 30 tys. biletów

O bilet Interrail można ubiegać się indywidualnie lub w grupach do pięciu osób. Uczestnicy muszą jednak wcześniej określić cele swoich podróży, które powinny się odbyć najpóźniej do końca września. Liczba biletów przypadających na dany kraj zależy od liczby mieszkańców, dlatego Niemcy mogą liczyć na ich sporą ilość.

d2azv41

Jesienią odbędzie się kolejna runda naboru. KE założyła sobie wysłanie jeszcze w tym roku co najmniej 20 - maksymalnie do 30 tys. młodych Europejczyków w podróż po Starym Kontynencie.

Nowoczesne pociągi w kujawsko-pomorskiem

Niejasne jest dotąd, jak wyglądać będzie dalszy rozwój programu. KE w planach dot. budżetu na okres 2021-2027 wspomniała o sumie 700 mln euro. Na razie nie wiadomo w jakim stopniu bilety Interrail byłyby z tych środków finansowane.

Bilet Interrail zapewnia darmowe przejazdy, ale nie pokrywa kosztów noclegu ani innych wydatków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2azv41

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2azv41
d2azv41