Trwa ładowanie...
opec
13-01-2017 12:55

Ceny paliw nieco w dół, ale wyjazdy na ferie uderzą po kieszeni

Wyjazdy na tegoroczne ferie będą droższe niż przed rokiem. Np. benzyna bezołowiowa 95 jest droższa o 64 gr za litr, a olej napędowy o 74 gr - wyliczają. Nie mniej, widmo 5 zł za litr benzyny oddala się.

Ceny paliw nieco w dół, ale wyjazdy na ferie uderzą po kieszeniFot: Bartosz Wawryszuk
dct7ccp
dct7ccp

Choć ceny na stacjach spadają, eksperci nie mają wątpliwości, że wyjazdy na tegoroczne ferie będą droższe niż przed rokiem. Np. benzyna bezołowiowa 95 jest droższa o 64 gr za litr, a olej napędowy o 74 gr - wyliczają. Nie mniej, widmo 5 zł za litr benzyny oddala się.

Ceny paliw na stacjach - choć nieznacznie - spadają. "Od początku roku wszystkie paliwa tanieją średnio o 4-5 groszy na litrze. W kolejnym tygodniu stycznia ceny paliw na stacjach mogą w dalszym ciągu nieznacznie tanieć, średnio o ok. 3 gr/l." - przewidują analitycy BM Reflex.

"To jednak wciąż mało by zrekompensować podwyżki z listopada i grudnia ubiegłego roku" - napisali w piątkowym komentarzu.

Analitycy portalu branżowego e-petrol.pl podkreślili w swym piątkowym komentarzu, że jest za wcześnie, by przesądzać, czy ostatnie obniżki to fragment stałego trendu. "Ciągle brakuje wiarygodnych danych, które pozwolą ocenić, na ile przestrzegane są warunki porozumienia producentów surowca w sprawie ograniczenia wydobycia. Nadzieję na tańsze tankowanie daje jednak rosnąca produkcja ropy naftowej w USA" - zaznaczyli.

dct7ccp

Zwrócili uwagę, że w mijającym tygodniu ropa zdrożała z około 54 dol. do 56 dol. za baryłkę.

"Nie należy jednak spodziewać się trwałej i dynamicznej kontynuacji wzrostu. Już w ubiegły piątek widzieliśmy kolejną zwyżkę ilości wiertni w USA w raporcie publikowanym przez Baker Hughes, a podobna wiadomość pojawiła się także w odniesieniu do sytuacji w Kanadzie. To dość jednoznacznie sugeruje możliwość poprawy podaży na zachodniej półkuli i tym samym może zrównoważyć spodziewane redukcje ze strony krajów członkowskich OPEC" - napisali w piątek.

W kontekście polityki OPEC - jak podkreślili - warto przywołać zapowiedź irackich nafciarzy o zwiększeniu skali dostaw z portu Basra w lutym. "Skala eksportu irackiego państwowego operatora SOMO ma wynieść 3,64 mln baryłek dziennie w przyszłym miesiącu, a dotychczasowy grudniowy rekord wynosił 3,51 mln baryłek dziennie. Nawet jeśli wysyłki mają dotyczyć ropy z rezerw - co nie musi oznaczać zwiększenia wydobycia - to jednak cenotwórcze znaczenie takiego kroku może nieco ograniczać skuteczność zamiarów OPEC, w którym Irak jest "numerem dwa" w wysokości produkcji" - przewidują.

Generalnie pierwsza połowa roku, będzie trudna dla kierowców, bo branża paliwowa będzie wyrównywać straty wynikające z niskich cen ropy w 2016 r. Według niektórych analityków, do wakacji średnie ceny mogą wzrosnąć nawet do 5,10 zł za litr Pb 95, 5,40 zł za Pb 98 i 5 zł za ON. Po wakacjach ceny wyświetlane na dystrybutorach powinny zacząć spadać (więcej o tym tutaj)
.

dct7ccp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dct7ccp