Trwa ładowanie...
d2um0pr
kraków

Chcą zakazać opalania węglem!

Aby poprawić fatalną jakość powietrza w Krakowie, tej zimy ma zacząć obowiązywać tam zakaz palenia węglem - informuje "Gazeta Wyborcza".
Share
Chcą zakazać opalania węglem!
Źródło: Fotolia
d2um0pr

Uchwałę zawierającą zakaz radni zamierzają przyjąć w październiku. Najważniejsze jej punkty to pięcioletni okres przejściowy, w ciągu którego mają zniknąć piece węglowe oraz zakaz wydawania pozwoleń na budowę domów ogrzewanych węglem czy drewnem. Program ma wejść w życie od początku przyszłego roku.

- Uzgodniliśmy, że zakazane będzie palenie węglem. Drewno kominkowe na razie zostawiamy w spokoju. Trudno wyobrazić sobie sytuację, by ktoś zmagazynował aż tyle drewna, by palić nim przez całą zimę w kotłowni węglowej. Uznaliśmy, że jest ono palone jedynie okazjonalnie i to nie ono jest głównym powodem smogu w Krakowie. Poza tym gdybyśmy zakazali palenia w kominkach, to ich właściciele mogliby wystąpić o rekompensaty, jak w przypadku pieców węglowych. A to byłby już absurd - relacjonuje "GW" Kazimierz Czekaj, przewodniczący sejmikowej komisji budżetu, radny PO.

Kraków chce refundować 90 proc. kosztów wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Dopłaci też mieszkańcom do wyższych rachunków za ogrzewanie.

d2um0pr

Podziel się opinią

Share
d2um0pr
d2um0pr