Trwa ładowanie...

Chcesz emeryturę? Znajdź świadka!

Świadectwo pracy może nie wystarczyć do uzyskania świadczeń – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz emeryturę? Znajdź świadka!Źródło: thinkstock
d1ymstv
d1ymstv

Aby otrzymać emeryturę z ZUS trzeba się będzie nieźle namęczyć. Całe zamieszanie wywołały ostanie wyroki Sądu Najwyższego, które uznały świadectwa pracy jako dokumenty prywatne. Jako takie, muszą być dodatkowo potwierdzane. Inaczej ZUS może podważyć ich wiarygodność.

Co to oznacza dla zwykłego pracownika? Kłopoty. Trzeba będzie dostarczyć inne potwierdzenia prawdziwości danych umieszczonych na świadectwie. A z dotarciem do takich dokumentów jest różnie.

„Do 1980 r. przedsiębiorstwa mogły niszczyć dokumentację płacową po 12 latach. Z kolei po 1989 r. pojawiające się i znikające firmy, nie chcąc ponosić kosztów związanych z przechowywaniem dokumentacji osobowej, pozbywały się jej, wywożąc na wysypiska. Inni przedsiębiorcy już wydali pracownikom kartoteki osobowe, które teraz można łatwo podważyć” – czytamy w „DGP”.

d1ymstv

Specjaliści są zgodni. Będziemy mieli poważne problemy z uzyskaniem prawa do emerytury. Być może trzeba będzie poszukać świadków, którzy oficjalnie potwierdzą nasze zatrudnienie. Jeśli oczywiście zdoła się takich odnaleźć. Dlatego bardzo istotne jest gromadzenie wszelkiego rodzaju dokumentów dotyczących zatrudnienia i udowadniających pracę na rzecz danego przedsiębiorstwa.

Rozwiązaniem tej absurdalnej sytuacji może być wprowadzenie nowego wzoru dokumentu, który będzie dostosowany do systemu informatycznego ZUS. - Może świadectwo pracy powinien zastąpić PIT wydawany co roku pracownikom? W przyszłości taki dokument powinien być powiększony o dwie rubryki, w których będzie informacja o czasie pracy, jej rodzaju oraz formie zatrudnienia - powiedział dla "DGP" Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP.

(JK)

d1ymstv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ymstv