Trwa ładowanie...

Chcesz uniknąć podatku? Kup skończony dom

Od 31 sierpnia 2023 r. osoby fizyczne, które kupują pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, są zwolnione z podatku PCC. Zwolnienie jednak nie dotyczy osób, które nabyły dom przed formalnym zakończeniem jego budowy - podaje "Rzeczpospolita".

Fiskus nie zwalnia z podatku osób nabywających dom, który nie został jeszcze formalnie oddany do użytkuFiskus nie zwalnia z podatku osób nabywających dom, który nie został jeszcze formalnie oddany do użytkuŹródło: Adobe Stock
d2by4v2
d2by4v2

Dom w stanie surowym zamkniętym nie jest jeszcze gotowy do zamieszkania. Dlatego nabywca takiego domu nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Tak wynika z indywidualnych interpretacji skarbówki - podaje "Rzeczpospolita". Mowa o uldze dla osób, które kupują na rynku wtórnym swoją pierwszą nieruchomość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Zwolnienie z podatku PCC. Kiedy obowiązuje?

Od 31 sierpnia 2023 r. osoby, które kupują na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie, nie muszą już płacić podatku PCC. Dotyczy to m.in. nabycia prawa własności domu jednorodzinnego. Przykładowo, jeśli ktoś kupi dom za milion złotych, to zaoszczędzi 20 tys. zł, ponieważ PCC wynosi 2 proc. wartości transakcji.

d2by4v2

Jednak nie wszyscy są zwolnieni z podatku PCC. "Rzeczpospolita" przytacza historię mężczyzny, który kupił działkę wraz z budynkiem jednorodzinnym. Notariusz pobrał od niego 2 proc. PCC, ponieważ zgodnie z art. 9 pkt 17 ustawy o PCC ulga przysługuje tylko na zakup prawa własności nieruchomości. Mężczyzna uważa, że powinien otrzymać zwrot podatku, ponieważ jest to jego pierwsza nieruchomość.

Fiskus uznał, że mężczyzna nie może skorzystać z ulgi z PCC. Dlaczego? Ponieważ dom, który kupił, jest w stanie surowym zamkniętym. Nie może być użytkowany, więc nie spełnia definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Wcześniej skarbówka wydała podobną interpretację w przypadku innego nabywcy domu w takim samym stanie. Nabywca zapłacił u notariusza 6,2 tys. zł PCC, ale twierdzi, że bezpodstawnie, ponieważ jest to jego pierwsza nieruchomość. W obu przypadkach fiskus uznał, że dom w stanie surowym zamkniętym nie jest jeszcze budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, a tym samym nie podlega zwolnieniu z podatku - informuje dziennik.

Budynek, co do którego nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie lub nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy (zgodnie z prawem budowlanym) nie może być w świetle prawa użytkowany i nie może zaspokajać potrzeb mieszkaniowych – wynika z interpretacji skarbówki przytoczonej przez "Rzeczpospolitą".

d2by4v2

Zwolnienie z PCC dotyczy transakcji na rynku wtórnym. Zakup mieszkania od dewelopera jest obciążony podatkiem VAT. Wtedy PCC nie płacimy. Od tej zasady jest wyjątek dotyczący nabywających kilka mieszkań. Chodzi o zakup szóstego i kolejnego lokalu w jednej inwestycji. Nabywca zapłaci 6 proc. PCC, niezależnie od VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2by4v2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2by4v2