Trwa ładowanie...

Chińczycy chcą fabryk MasterCooka

FagorMastercook złożył wniosek o upadłość. Do przejęcia są polskie zakłady, a najbardziej zainteresowani są Azjaci. To dla nich wielka okazja na zrobienie dobrego biznesu - twierdzi "Rzeczpospolita".

Chińczycy chcą fabryk MasterCookaŹródło: AFP, fot: rafa rivas
d232zba
d232zba

Jak podaje gazeta, chętnych do przejęcia polskich fabryk jest kilkunastu, ale najbardziej zainteresowane są dwie firmy z Chin: Haier oraz Hisene. Ta pierwsza firma pojawia się regularnie w branżowych przeciekach. I chociaż jeszcze do niedawna twierdziła, że żadną współpracą nie jest zainteresowana, to niemal na 100 proc. będzie brała udział w negocjacjach. Hisene jest znane w Polsce jako producent klimatyzatorów, ale w swojej ofercie ma również sprzęt AGD, a nawet telewizory.

Dlaczego akurat Chińczykom tak bardzo zależy na przejęciu zakładów w Polsce? Transport sprzętów wielkogabarytowych z Azji nie jest opłacalny, a zakłady po FagorMastercook są świetną okazją do zbudowania bazy produkcyjnej w Europie.

Wartość transakcji eksperci szacują nawet na 100 mln euro. Jednak nie wiadomo, czy obejmie ona tylko fabryki, czy także prawa do korzystania z dobrze znanej Polakom marki Mastercook. W rankingu najcenniejszych polskich marek "Rzeczpospolitej" z 2012 r. wyceniona została na 103,1 mln zł.

Gazeta podaje, że wśród chętnych na wrocławskie zakłady są też koreańskie LG i Samsung. Jednak przedstawiciele obydwu firm konsekwentnie zaprzeczają tym informacjom. Do zdobycia jest zakład produkujący kuchnie, które są bardzo trudnym rynkiem, niemal w każdym kraju są to inne modele o różnej specyfikacji. Dlatego oficjalne stanowisko może odbiegać od tego, co dzieje się za kulisami. Niewykluczone jest także, że do Polski wejdzie producent, który wcześniej był tu nieobecny.

FagorMastercook złożył wniosek o upadłość pod koniec października. 19 listopada sąd wyraził zgodę. Zarząd polskiej spółki podał, że rozmawia z 17 potencjalnymi inwestorami. Polskie zakłady produkują kuchnie, pralki, lodówki i zmywarki.

d232zba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d232zba