Trwa ładowanie...
d50bofx

Chuchanie na zagranicznych pracodawców

Tania siła robocza i wysokie kwalifikacje pracowników są dla zagranicznych firm jedną z głównych zachęt do inwestowania. Praca w Polsce robi się coraz droższa, a na rynku brakuje rąk do pracy. Czy to zniechęci inwestorów?
Share
d50bofx

*Tania siła robocza i wysokie kwalifikacje pracowników są dla zagranicznych firm jedną z głównych zachęt do inwestowania. Praca w Polsce robi się coraz droższa, a na rynku brakuje rąk do pracy. Czy to zniechęci inwestorów? *
<br / Jak podaje "Gazeta Wyborcza", do Polski płynie coraz większy strumień bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W pierwszej połowie tego roku osiągnęły one już 6,2 mld euro, czyli o 27 proc. więcej niż w tym samym okresie rekordowego ubiegłego roku. W całym 2006 r. bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły aż 15,2 mld euro (wcześniej mówiło się o 11,6 mld euro, ale Narodowy Bank Polski dokonał niedawno rewizji danych, uwzględniając tzw. kapitały w tranzycie). Światowe koncerny stawiają u nas nowe fabryki produkujące sprzęt elektroniczny czy samochody. Powstają nowe centra usługowe i badawczo-rozwojowe.

Firmy z kapitałem zagranicznym zatrudniają w naszym kraju około 1,2 mln osób. Według danych Ernst & Young dzięki nowym projektom inwestycyjnym w zeszłym roku w Polsce koncerny zagraniczne stworzyły ponad 31 tys. miejsc pracy - najwięcej w Europie.

Ale na horyzoncie pojawiają się chmury. Rynek pracy staje się coraz mniej przyjazny dla pracodawców, i to mimo że bezrobocie jest ciągle na wysokim poziomie około 12 proc. - W II kw. aż 60 proc. pracodawców miało problem z dostępnością do dobrych pracowników - mówił wczoraj na panelu zorganizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych wiceminister gospodarki Paweł Poncyliusz. Tysiące Polaków wyjechało za chlebem za granicę, a kłopoty ze znalezieniem pracowników windują do góry pensje w Polsce - obecnie rosną one w tempie nawet 10 proc. w skali roku. A szybko rosnące koszty pracy obniżają naszą konkurencyjność.

Dlatego zdaniem wiceministra Poncyliusza poważnym wyzwaniem w przyszłości będzie dopilnowanie, by te firmy, które obecnie u nas stawiają fabryki, za jakiś czas nie zdecydowały się na ich przeniesienie do krajów o niższych kosztach pracy, np. za naszą wschodnią granicę.

Zobacz też:
Pracownicy rzadziej ida do sądu
Wykształceni mile widziani w policji

d50bofx

Podziel się opinią

Share
d50bofx
d50bofx