Trwa ładowanie...
ofe
06-12-2013 06:28

Cięcie OFE coraz bliżej

Cięcie OFE coraz bliżej. Dzisiaj w Sejmie już trzecie czytanie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym.

Cięcie OFE coraz bliżejŹródło: Fotolia, fot: Hunor Kristo
d3ptgx0
d3ptgx0

Projekt przewiduje, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazanych do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą, by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie, czy tylko w ZUS-ie.

Opozycja ostro krytykowała tempo prac nad projektem. Trzy czytania w jednym tygodniu to gruba przesada - podkreślali posłowie w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową. To stachanowskie tempo - mówił Ryszard Zbrzyzny z SLD. Poseł zaznaczył, że rządowe propozycje nie rozwiązują, a wręcz pogarszają i tak zły drugi filar emerytalny.

Rozmówca IAR dodał, że poparcie dla rządowych zmian będzie zależało od spełnienia trzech warunków, wśród nich podwyższenia najniższych świadczeń o 200 złotych.

Także Beata Szydło z PiS podkreślała w rozmowie z IAR, że rząd, dokonując zmian, nie ma na myśli polepszenia losu przyszłych emerytów. Chodzi tylko o to, że efekty zmian zostały już wpisane do projektu budżetu na 2014 rok.

d3ptgx0

Projektu z pewnością nie poprze Twój Ruch i Solidarna Polska. Bożena Szydłowska z PO jest jednak spokojna i jak mówi IAR, już w przyszły wtorek przyjętym przez Sejm projektem zmian w OFE powinien zająć się Senat.

Potem ruch będzie należał do prezydenta, który może te zmiany podpisać albo skierować projekt do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż jak twierdzą obrońcy OFE, te zmiany są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Także Twój Ruch już zapowiedział zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Krok ten rozważa też Solidarna Polska.

d3ptgx0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ptgx0