Trwa ładowanie...
d4bu490

CIR: Premier Donald Tusk o Vaclavie Havlu (komunikat)

...

Share
d4bu490

18.12. Warszawa - CIR informuje:

Vaclav Havel był wielkim Europejczykiem. Jeśli de Gasperiego, Adenauera, Schumana, Monneta uznajemy za "ojców założycieli" współczesnej Europy, to bez wątpienia Havel należał do grona tych, dzięki którym Europa Środkowa mogła powrócić do jedności z resztą kontynentu. Możemy więc powiedzieć, że jest jednym z "ojców" jej kolejnego zjednoczenia.

Jako młody człowiek przeżywał nadzieje związane z Praską Wiosną, jako dojrzały człowiek tworzył Kartę 77, a kilkanaście lat później Aksamitna Rewolucja kazała mu podjąć odpowiedzialność i stanąć na czele czeskiego państwa.

d4bu490

Płacił za swoją postawę zakazem wypowiadania się, a nawet więzieniem. Ale wiedział, że warto. Na tym polegała jego "siła bezsilnego", by przywołać tytuł eseju, który stał się manifestem opozycji demokratycznej w bloku wschodnim.

We wszystkich publicznych rolach Vaclav Havel pozostał intelektualistą i moralistą w świecie polityki. Mówił, że polityka potrzebuje oddechu, że nie wolno się od niej odwracać. Kto mówi, że polityka jest brudna - podkreślał - taką ją czyni.

Kiedy witałem go w Krakowie 4 czerwca 2009 roku, w dwudziestą rocznicę naszych wolnościowych rewolucji, widziałem twarz bohatera tamtej heroicznej epoki. A także symbol tego, co najlepsze w pokoleniu dawnych opozycjonistów, u których racje rozumu spotykały się zawsze z racjami serca.

Dzisiaj, kiedy nadeszła wiadomość o jego śmierci, uświadamiamy sobie z całą wyrazistością, jak bardzo Europie potrzebni są tacy Europejczycy. I możemy powiedzieć, że był jednym z tych, dzięki którym przechowaliśmy europejskie marzenia, dzięki którym komunizm nie zdołał wydziedziczyć nas z Europy.

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/ abe/

d4bu490

Podziel się opinią

Share
d4bu490
d4bu490