CIR: premier na Forum Biznesu w RPA (komunikat)

...

17.10.2013 | aktual.: 17.10.2013 16:53

17.10. Warszawa - CIR informuje:

Premier razem z wiceprezydentem RPA Kgalema Motlanthe wzięli udział w Forum Biznesowym.

Polska i RPA przykładem sukcesu

- Mam nadzieję, że relacje biznesowe nawiązane podczas tego forum przełożą się na konkretne działania. Przyjechałem tutaj wraz z przedstawicielami najlepszych polskich firm i głęboko wierzę, że uda się nam ten cel osiągnąć właśnie dzięki nim, dzięki ich energii i żądzy rozwoju - powiedział premier.

Dodał, że Polska i RPA to kraje, które uczyniły z politycznych i gospodarczych przemian swój znak rozpoznawczy. - Obydwa kraje weszły na ścieżkę zmian i odniosły zwycięstwo. Dzisiaj możemy być przykładem dla innych krajów, które dopiero rozpoczynają proces przemian - zaznaczył.

Wspólne wartości

Donald Tusk zwrócił uwagę, że "Polskę i RPA łączy historia, wiara w wolność i demokrację, a co równie ważne zaangażowanie w walkę o prawa człowieka".

- Kiedy komuniści zdali sobie sprawę, że ich czas dobiegł końca, próbowali zmusić nas do przeprowadzenia reform gospodarczych bez transformacji politycznej. Państwo wiedzą lepiej niż ja, że naród Republiki Południowej Afryki wykazał się podobnie buntowniczym duchem. Wy również odrzuciliście ideę wolnego rynku bronionego przez policyjne kordony - podkreślił premier, przemawiając do południowoafrykańskich przedsiębiorców.

Premier przypomniał, że obydwa kraje miały prezydentów będących laureatami Nagrody Nobla. Lech Wałęsa zdobył Pokojową Nagrodę Nobla w roku 1983, kiedy to został uhonorowany za promowanie powszechnych praw człowieka. Nelson Mandela dostąpił tego zaszczytu w roku 1993, na rok przed wolnymi wyborami, które stanowiły kres epoki apartheidu.

Premier Tusk nawiązał także do wczorajszej wizyty członków delegacji w Lilliesleaf Farm, która była miejscem spotkań i ukrycia prominentnych działaczy opozycyjnych organizacji z okresu walki z apartheidem, m.in. Nelsona Mandeli.

- Czułem się jakbym zwiedzał miejsce związane z historią Polski, nie RPA. Spowodowały to także padające tam słowa, jak "konspiracja", "drugi obieg", "tajna drukarnia". Nasza historia i tradycja jest podobna. Nasze doświadczenia mogą być doskonałą bazą do budowania naszej wspólnej przyszłości - podkreślił.


Na Forum Biznesu podpisano także Memorandum of Understanding pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a Trade and Investment South Africa. Podpisano także porozumienie pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a jej południowoafrykańskim odpowiednikiem - Industrial Development Corporation.

Premierowi Tuskowi towarzyszy w wizycie kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego biznesu. Reprezentują oni branżę wydobywczą, transportową, obronną, meblarską, budowlaną i inne. Dzięki politycznej obecności na najwyższym szczeblu polscy przedsiębiorcy będą mieli szersze możliwości nawiązywania współpracy zarówno na forach biznesowych, jak i w kontaktach bilateralnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
donald tuskrparząd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)