Trwa ładowanie...
d1uteey

CIR: spotkanie premiera z absolwentami polskich uczelni z Wietnamu (komunikat)

...

d1uteey
d1uteey

09.09. Warszawa - CIR informuje:

Premier spotkał się z absolwentami polskich uczelni z Wietnamu.

Podczas uroczystego spotkania z absolwentami polskich uczelni w Hanoi, Donald Tusk mówił o wspólnych więzach i przyjaźni pomiędzy narodem polskim i wietnamskim. Premier odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP ministra środowiska Wietnamu, prezydenta Hanoi oraz byłego ambasadora Wietnamu w Polsce.

W spotkaniu z premierem uczestniczyło ponad 300 osób, w tym absolwentów polskich szkół wyższych, wśród których jest wiele znaczących postaci wietnamskiego życia publicznego, a także wielu Wietnamczyków znających język polski i czujących się związanych z Polską.

d1uteey

Zwracając się do absolwentów premier powiedział - "Polska jest bardzo dumna, że mogła Was gościć na swoich uczelniach i z tego, że przygotowała Was do ról, jakie dzisiaj odgrywacie. To wielka satysfakcja dla mojego kraju, moich rodaków i dla mnie osobiście".

Donald Tusk mówił również o wspólnocie doświadczeń i podobnej historii. "Fakt, że tak wielka wspólnota polskich Wietnamczyków i Wietnamczyków mieszkających w Polsce rozumie dobrze problemy i ambicje Wietnamu i Polski to wielka nadzieja dla obu państw na coraz lepsze relacje" - stwierdził premier.

W czasie spotkania Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP za działania na rzecz intensyfikacji stosunków dwustronnych między Polską a Wietnamem odznaczeni zostali minister środowiska i zasobów naturalnych Wietnamu, przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej Pham Khoi Nguyen, prezydent Hanoi Nguyen The Tao i ambasador Wietnamu w Polsce w latach 2006-2010 Nguyen Van Xuong.

Donald Tusk zapewnił zebranych gości, że Polska będzie dobrym partnerem Wietnamu. "Będziemy bardzo dobrymi ambasadorami wietnamskiej tradycji, wietnamskiej kultury, wietnamskiej ambicji i wietnamskiego postępu w Polsce i w całej Europie. Niech żyje nasza przyjaźń!" - zakończył premier.

d1uteey

Polskie uczelnie ukończyło ok. 4 tys. obywateli Wietnamu. Najwięcej z nich uczyło się w Polsce w latach 60., 70. i 80. Kształcili się w naukach humanistycznych i matematyczno-fizycznych, cywilnych i wojskowych. W tym roku akademickim w Polsce uczy się 293 wietnamskich studentów. Rok wcześniej było ich 358, a w roku akademickim 2007/2008 - 396.

Jutro, podczas ostatniego dnia wizyty w Azji, premier spotka się z prezydentem Wietnamu Nguyenem Minh Trietem.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tlom/

d1uteey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uteey