CIR ws. budowy terminalu LNG w Świnoujściu (komunikat)

...

06.08.2009 13:30

06.08. Warszawa CIR informuje:

Dzisiaj została ogłoszona procedura wyboru wykonawcy terminalu gazowego w Świnoujściu - strategicznej inwestycji zawartej w przyjętym w styczniu br. dokumencie dotyczącym prowadzonych i inicjowanych kierunkach działań rządu na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju w obszarach gazu ziemnego i energetyki jądrowej. Za budowę terminalu odpowiada PLNG Sp. z o.o., należąca, do OGP Gaz-System S.A. Za zawarcie kontraktu na dostawy gazu odpowiada PGNiG S.A.

Ogłoszenie procedury wyboru wykonawcy terminalu LNG w Świnoujściu to kolejny krok w precyzyjnie zbudowanym przez rząd programie działań na rzecz umożliwienia realnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - powiedział Maciej Woźniak, główny doradca prezesa Rady Ministrów, sekretarz Zespołu ds. Polityki Bezpieczeństwa Energetycznego.

Procedura wyboru wykonawcy ma charakter otwarty i jest dwuetapowa. Firmy zainteresowane budową terminalu LNG do 30 września 2009 r. mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W listopadzie 2009 r. odbędzie się kwalifikacja czterech oferentów oraz zostanie wysłane zaproszenie do składania ofert wstępnych. Termin złożenia ofert wstępnych przewidziany jest do 31 grudnia 2009 r. Następnie odbędą się negocjacje z oferentami, po których, do 12 kwietnia 2009 r., będą mogli oni składać oferty ostateczne. Podpisanie umowy z generalnym realizatorem inwestycji terminalu LNG w Świnoujściu zaplanowane jest w połowie 2010 roku.

Uchwałą Rady Ministrów z 19 sierpnia 2008 r. rząd polski potwierdził, że budowa terminala LNG w Świnoujściu jest inwestycją strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego i gospodarczego Polski oraz dla dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu do naszego kraju. 18 marca 2009 r. rząd przyjął tzw. specustawę o inwestycjach w zakresie terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, która gwarantuje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, przekazuje decyzje o ustalaniu lokalizacji inwestycji terminala i inwestycji towarzyszących wojewodom, niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz zapewnia finansowanie inwestycji między innymi z budżetu państwa.


Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada realną dywersyfikację dostaw. Do głównych przedsięwzięć należy budowa terminalu gazu w Świnoujściu. W czerwcu br. weszła w życie specjalna ustawa rządowa, dzięki której uproszczone i skrócone zostały procedury związane z przygotowaniem budowy. W lipcu br. wydano pozwolenie na budowę części lądowej gazoportu. Ponadto podpisano umowę z Katarem na dostawę skroplonego gazu. Obok budowy terminalu gazu rząd planuje budowę elektrowni jądrowych.

Zgodnie z rządową uchwałą w Polsce wybudowane zostaną co najmniej dwie elektrownie jądrowe, w tym przynajmniej jedna do 2020 roku. Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach (w trakcie) oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów (w trakcie) oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich wspieranych przez polski rząd projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
terminalpaliwaświnoujście
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)