Cisza wyborcza. Sprawdź, jak długo potrwa i jakich zachowań należy unikać podczas wyborów prezydenckich 2020
Cisza wyborcza rozpoczęła się w sobotę o północy i potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę. Przypominamy, jakie zachowania oznaczają złamanie ciszy wyborczej i jakie kary za to grożą.
Cisza wyborcza zawsze zaczyna się w Polsce w nocy z piątku na sobotę. Od północy nie wolno prowadzić kampanii. Do kiedy? Cisza potrwa do zakończenia głosowania, czyli prawdopodobnie do godziny 21 w niedzielę.
Oczywiście w niektórych przypadkach cisza wyborcza może zostać przedłużona. Jeśli dojdzie do incydentów w lokalach wyborczych, niektóre z nich mogą przedłużyć głosowanie. Wtedy automatycznie przedłużona zostaje również cisza wyborcza.
Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?
Kodeks wyborczy zakazuje przede wszystkim:
- agitacji wyborczej (również w internecie)
- publikowania sondaży
- rozpowszechniania materiałów wyborczych kandydatów
- organizowania manifestacji i wieców poparcia
- publikowania przemówień kandydatów
Jeśli jednak ktoś opublikował materiał wyborczy w piątek przed północą, to nie musi go usuwać w czasie panującej ciszy. Podobnie rzecz się ma z plakatami wyborczymi, których w polskich miastach jest całkiem sporo.
Kara za złamanie ciszy wyborczej
Kodeks wykroczeń przewiduje kary finansowe dla tych, którzy zdecydują się złamać ciszę wyborczą. Sąd może w takim przypadku wymierzyć grzywnę od 20 do nawet 5 tys. zł.
Z kolei podawanie wyników sondaży wyborczych może mieć jeszcze bardziej opłakane skutki. Za takie zachowanie kara może wynieść od 500 tys. do nawet miliona złotych. Grozi przede wszystkim mediom, ale nie tylko. Nawet publikowanie takich sondaży w mediach społecznościowych przez osobę prywatną może budzić wątpliwości natury prawnej.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl